ABD Dolar Endeksi (Dxy) Nedir?

Google Haberlere Abone Ol

ABD Dolar Endeksi (Dxy) Nedir?

Döviz işlemlerinde en çok kullanılan para birimi dolardır. Piyasalarda işlem yapılırken genelde dolarla işlemler yapılır. Ekonomi haberlerini izlediğimizde ABD Dolar Endeksi kelimelerini duyarız. Peki ABD Dolar Endeksi nedir bu sorunun cevabını şöyle verebiliriz. ABD dolarının farklı para rezervleri karşısındaki değerini gösteren endekse denir. İkinci Dünya Savaşıyla birlikte para standartlarında da değişmeler olmuştur. Bu standarda göre doların değeri altına endekslenmesi hedeflenmiştir. Bu sisteme Bretton Woods ismi verilmiştir. Altının ons değeri 35 dolar olacaktır.

Ama hedeflenen bu sistem çok fazla uygulanma şansı olmadan kaldırılmıştır. Amerikan Dolar endeksi kısaca DXY endeks değeri sistem kaldırıldıktan sonraki değer olarak başlangıç baz değeri 100 alınmıştır. Bu hesaplamaları belli kriterlere göre yapmışlardır. Bu kriterlere göre endeks 140 değerinde ise ABD Dolar’ının %40 gibi ciddi bir değer kazandığı görülmüştür.

Amerikan dolar endeksinde endeks değerinin artış göstermesi Dolar’ın diğer para birimlerine karşı değer kazandığını; azalması ise diğer para birimlerine karşı değer kaybettiğini ifade etmektedir. Bu konunun bilinmesi gerekmektedir. Dxy endeksi ile işlem yapabilmek için arz işlemlerin okunabilmesi için terimlerin ve işlem şartlarının önceden araştırılması gerekmektedir.

Doların değerini ölçmek için altı tane dünya para birimi kullanılır. Bunlar: Euro, İsviçre Frangı, Japon Yeni, Kanada Doları, İngiliz Sterlini ve İsveç Kronu’yla birlikte 6 adettir. Amerika’nın iç ve dış siyasetindeki hareketlilik, seçimler, ülke politikasıyla alınan kararlar, ambargolar ve buna benzer her türlü konu Amerikan dolar endeksinin etkilenmesine sebep olur.

Ülke içindeki ya da dışındaki politik gerilimler borsanın olumsuz etkilenmesine sebep olur. Euro ve dolar ilişkisi endeksin ölçülebilmesini ve değerini belirler. Euro ve doların piyasalarda birebirlerini çok fazla etkiledikleri bilinmektedir. Dxy’nin dolarla bağlantılı olduğunu Euro’yla birebir bağlantılı olmadığını söyleyebiliriz.

Dolar endeksinin geçmişten bugüne en yüksek gördüğü değer; Şubat 1985’teki 164,720 seviyesi olurken, en düşük gözüktüğü değer Mart 2008’deki 70,698 seviyesidir ve endeks sürekli dalgalanmalar gözükmektedir. Endekste görülen dalgalanmaları önlemek için bir dizi önlem alınması gerekebilir. Doların güçlü ya da zayıf olması tüm dünyadaki ekonomiyi ve dengeleri etkilemektedir.

ABD Dolar Endeksi (Dxy) Nedir?

ABD Dolar Endeksinin Yükselmesi

  • Bir malın satışı arz ve talebin kendi arasındaki dengesine bağlıdır. Fiyatı fazla olan bir mala arz azalırken, fiyatı azalan bir malın alınması için talepler artacaktır. Amerikan Merkez Bankası FED, doların değer kazanması için piyasada tahvil yapıp para çekmektedir. Faizler yükseldiğinde bu nedenle Dolar endeksi de değerlenir bu sebepten enflasyon artar. Piyasada sistem birbirini tetikler.
  • Ekonomik büyüme ile doların değer kazanacağı bilgisinin alınması.
  • Amerikan Dolar endeksinde yer alan altı ülkenin para birimlerinin değer kazanmasını sağlayacak gelişmelerin olması ve değerinin artacağı bilgisinin yayılması.

ABD Dolar Endeksi Düşme Sebepleri

  • Fiyatı sabit olan bir malın talebi sabitken arzı azalır, ya da arzı artarken talep azalır. Arz ve talep arasındaki denge ya da dengesizlik durumu ekonomileri yakından ilgilendirir. Merkez bankasının dolar ve tahvil alışverişi doların artıp azalmasında etki ederi.
  • Amerikan dolarının düşeceği bilgisi piyasalarda konuşulmaya başlarsa dolarla ilgili gelişmeler olur. Ve bu bilgi piyasaları etkiler.
  • Küresel piyasadaki 6 önemli para birimlerinin değerlerinin artması ve ülkelerde gelişmelerin yaşanması sebebiyle piyasalar bu durumda hareketlenmeye başlar.

Dolar endeks analizi yapabilmek için verileri iyi değerlendirmek gerekir. Doların verilere göre hangi yöne hareket edeceğini bilmek piyasayı yorumlamak için faydalı olur. DXY içerisinde Türk Lirası yok. Fakat Amerikan Dolar endeksi Türk piyasasında da işlem yaptığından TL verilerinin takibi yapılmaktadır.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın