Aex Endeksi Nedir ?

Google Haberlere Abone Ol

Aex Endeksi Nedir?

Dünyada piyasa koşullarını etkileyen birçok endeks vardır. Bunlardan bir tanesi de Aex endeksidir. Peki Aex endeksi nedir diye inceleyecek olursak kısaca Aex olarak adlandırılan bu endeksin açılımı Amsterdam Borsa Endeksi’dir. Bu endeks Amsterdam’daki hisselerden oluşmaktadır. 1983 yılında kurulan Aex dünya ortalamalarında işlem görüp değer kazanan bir özelliktedir.

Aex endeksi Hollanda borsası aracılığıyla Avrupa piyasalarını takip etme kolaylığı sunar. Endeksi inceleyerek Avrupa piyasalarının hareketliliğini değerlendirebilirsiniz. Bu sayede yatırımlarınızın yönünü belirlersiniz. Piyasaların iyi analiz edilmesi sayesinde yatırımlarda kar elde edilir. Ekonomik ortamda piyasa analizlerini başarılı olarak yapanlar kazançlı çıkar. Endeks bünyesine her geçen gün güçlü ve karlı şirketler katarak karlılığını artırmıştır.

Aex Endeksi Nedir ?

Aex Endeksi Ne Zaman Borsalara Girdi?

İlk olarak 3 Ocak 1983 senesinde 100 ana endeks puanıyla borsalara girdi. Borsalara girdikten sonra Euro’ya geçiş yapılması sebebiyle değer kaybetmesini engellemek için bazı uygulamalar yapıldı. Bu sayede endeksin değer kaybı yaşamasına engel olundu. Genel olarak seyri her dönem değişen bir çıkıp bir yükselen yapısıyla piyasaları etkiledi. Yıllar bazında bu farklılık rakamsal verilerle takip edilebilir.

En büyük ikinci düşüşünü 2008 yılında yaşadı. Ama her dönem işlem aktifliğini koruyan bir tablo çizdi. Genel olarak yıllar içinde iniş çıkışlı bir seyir izleyen endeks son zamanlarda kendini toplayıp dünya ortalamalarının üzerinde prosedür görmeye başladı. Piyasalarda yatırım yapmak ve kar elde etmek için endeksleri okuyabilme kapasitesine ve terimlerin anlamına hâkim olmak gereklidir. Borsada işlem yapacak bir yatırımcının kendini bu konuda geliştirmesi beklenir.

Aex endeksinde yer alan şirketlerin sayısı 25’tir. Bu şirketler her yıl denetlemeye tabi tutularak karlılık oranları gözden geçirilir. Yıl boyunca karlılığı azalan şirketler ve karlılığı artan şirketler tespit edilir. Ve karlılığı yüksek olarak devam eden şirketler endekse dahil edilmeye devam edilir. Dünyada yaşanan her türlü gelişme, savaşlar, ekonomideki hareketlenmeler ve doğal afetler gibi konular tüm piyasaları etkilediği gibi Aex endeksine de olumsuz ya da olumlu etki yapar.

Avrupa ekonomisi hakkında genel bir bilgiye sahip olmak için Aex endeksi ve verileri takip edilebilir. İyi bir yatırımcı öncelikle ülkesi ve dünya hakkında her türlü bilgiyi takip eden bir kişi olmalıdır. Dünya ve ülkelerin içinde bulundukları her türlü konu piyasaları olumsuz etkiler. Piyasa analizi ve değerlendirmesi yaparken sadece endeksleri değil dünyada olup biteni de iyi okumak gereklidir.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın