Altın Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Google Haberlere Abone Ol

Altın Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Dijital çağa ayak uydurarak birikim yapmak hiç de mantıksız değil. Değişen ve gelişen günümüz şartlarında döneme ayak uydurarak sizler de birikim yapabilirsiniz. Üstelik döviz kurlarını takip ediyorsanız işiniz daha da kolaylaşır.

Birikim yapmak derken hala pek çok insanın aklına gelen yöntem altın alıp biriktirmektir. Bu çok mantıklı bir karardır. Çünkü altın yıldan yıla değerine değer katmaktadır. Yani bu zamana kadar hiçbir yıl olmadı ki altın bir önceki senenin seviyesinden aşağıya düşsün.

Özellikle de 2018’den bugüne kadar altın epeyce değer kazanmıştır. 2 yılda fiyatını 2 kat daha arttırmıştır. Peki altın bu kadar değerliyken onu nerede saklayacaksınız? Evinizde yastık altında altın saklamak ne kadar doğru bir davranıştır?

Dolandırıcılara iş çıkaran bu saklama yöntemleri artık geride kalmıştır. İnsanlar kendilerini güvence altına almak istemektedirler. Bunun için bankalar yine müşterilerinin yanında olarak onlara destek vermektedir.

Altın Hesabı Nedir?

Altın hesabı nedir diye sorarsak işte cevabı: Altın hesabı aslında pek çok insanın sandığı gibi altın alıp bankada biriktirmek değildir. Dijital çağa uygun olarak, aldığınız altın gramı kadar para yatırırsınız ve altın almış olursunuz. Altın fiyatından etkilenerek paranız artar veya da azalır. Yani somut olarak altın elinizde olmaz fakat paranız altın ile birlikte değerlenir.

Dolandırıcılara karşı son derece güvenli bir yöntemdir. Evinizden uzağa gittiğiniz zaman aklınız altınlarınızda kalmaz. Çünkü onlar banka hesabınızda güvendedirler.

Altın Hesabı Açma

Kendiniz herhangi bir banka belirlersiniz ve bankaya giderek altın hesabı açma isteğinizi belirtirsiniz. Gerekli evrakları imzaladıktan sonra altın hesabınızı banka çok kısa bir süre içerisinde açar. Eğer hemen altın almak istiyorsanız en az 1 gr altın parasını altın hesabınıza yatırırsınız ve artık 1 gr altına sahip olursunuz.

Altın hesabınızı açtıktan sonra istediğiniz kadar gramda altın alabilirsiniz. Her ay altın hesabınızdan altın alma gibi bir zorunluluğunuz yoktur. Elinize para geçtikçe dilediğiniz miktarda altın alabilirsiniz. Önemli olan 1 gr altın değerinin parasını yatırmaktır. Yani 1 gr’dan daha az altın alma şansınız maalesef yoktur.

ALTIN HESABI İÇİN PARAYI NEREDEN YATIRIRIM?

Altın hesabınıza para yatırmanın yani diğer bir değiş ile altın almanın en kolay yolu internet bankacılığını kullanmaktır. Bunun için altın hesabınız olan bankanın mobil uygulamasını telefonunuza indirebilirsiniz. Ardından banka hesaplarınızdan vadesiz hesabınızda yeterli miktarda para olması gerekir. İşlemler bölümünden, altın alma düğmesine tıkladıktan sonra kaç gram altın almak istediğiniz veya da tutar sorulur. Siz bu bilgileri girdikten sonra vadesiz hesabınızdan para çekilerek altın hesabınıza altın değerinde aktarılır.

Paranızın daha da değerlenmesini istiyor iseniz Vadeli Altın Hesabı Nedir? Başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Kullanmadığınız altın eşyalarınızı artık saklamak istemiyorsunuz. Bunları bankaya götürürsünüz ve belirli bir miktar biçilir. Veya da direkt paranızla işlem yapmak istersiniz. Belirli bir tutar karşılığında altın hesabınıza altın alırsınız. Bankada kendi belirlediği faiz oranına göre aylık altınlarınızın üzerine faiz koyar. Yani altın değerlendikçe hem paranız daha çok değerlenecektir hem de bankanın altın hesabınız üzerine koyduğu faiz artacaktır. Bu durumda siz 2 kat daha karlı bir duruma gelirsiniz

Altın hesabı açmak zaten mantıklı bir davranıştır, kazancınız çok olsun isterseniz de vadeli altın hesabı tam size göre bir uygulamadır.

Eğer uzun zamanlı bir birikim düşünüyorsanız tabi ki altın hesabı açmak sizi çok şanslı bir duruma getirir.

Bunun için yazımızı özet hale getirir isek şunları söyleyebiliriz:

  • Altın hesabı sizi daha kazançlı hale getirir.
  • Kullanmadığınız ziynet eşyalarınızı altın hesabınız ile değerlendirebilirsiniz.
  • Bankaların faiz oranlarına göre vadeli altın hesabı açmak sizi kazançlı hale getirir.
  • Altın hesabı sizi dolandırıcılara karşı korur, belki de uzun yıllar sonucu biriktirdiğiniz altınlarınız bu sayede elinizde kalacaktır.
  • Altın hesabı ile paranız yıldan yıla değer kazanır.
  • Özellikle uzun süreli birikim yapmak istiyor iseniz Vadeli altın hesabı açmalısınız.

 

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

  1. Altın hesabı nedir nasıl açılır anlatan mükemmel site süper tavsiye ederim

  2. Altın hesabı ile ilgili anlattıklarınız ve bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler, tavsiye ederim.

Bir cevap yazın