Altın sikke satışları 11 senenin rekorunu kırdı

Google Haberlere Abone Ol

Altın sikke satışları 11 senenin rekorunu kırdı
Reddit doğrulusunda tetiklenen alımlarla gümüşe yoğunlaşan piyasalarda hafta sonu fiziki gümüş sikkeye olan talep arttı. Altın sikke satışları Ocak ayında 2009 senesinden bu yana en yüksek civarda bulunuyor.
Altın, yeni aya yükselişle başladıktan sonra aşağı yönlü bir eğilim içerisine girdi. Gümüş ise haftanın ilk günü pazartesi günü 30 dolar seviyelerinin üzerini test ettikten sonra 27 dolar seviyesine geriledi. Gram altın, Dolar/TL kurundaki düşüşle birlikte. Uzun bir süreden sonra tekrardan 430 Türk Lirasının altında yer alıyor.

Reddit doğrulusunda tetiklenen alımlarla gümüşe yoğunlaşan piyasalarda hafta sonu fiziki gümüş sikkeye olan talepler de yükselmişti. ABD’de altın sikke satışları da 2021 Ocak ayında 220.500 onsa çıktı. 2009 senesinden bu yana en yüksek seviyeyi görmüş oldu.

Gümüş, 30 dolar civarını test ettikten sonra Ağustos ayından beri en büyük kaybını sunarak durağanlaştı. Goldman Sachs, bankalar amacıyla gümüşün hala tercih edilen kıymetli metal olarak kabul edildiğini söyledi. Pazartesi günü yaşanan rallinin fiziki stoklar doğrulusunda desteklenen pozisyonları sıkıştırmak amacıyla yeterli olmadığını söyledi.

Altın Mı? Gümüş Mü?

Altın Mı? Gümüş Mü?

Gümüşçü Fahri Marabi; “Her ikisi de 2021 amacıyla uygun olarak hizmet ediyor. Merkez Bankaları faiz oranlarını %0 olarak tuttu. Geride bıraktığımız yıl ve bu yıl de bu devam edecek. Parasal genişlemeler ve para bolluğu altın ve gümüşe çok fazla yarıyor. Gümüşü altından avantajlı yapan ise yenilenebilir enerjide yani yeşil enerjide kullanıla biliniyor olmasıdır. Gümüşün ivmesinin altına göre bir tık daha yukarıya olacağını düşünüyoruz. Bugün gümüşün fiyatı 6 Bin 500 Türk Lirası kilosu. Altının ise kilosu 461 Bin Türk Lirasıdır. Uzun vadeli düşünülecekse yatırımcılara gümüş almalarını tavsiye öneririz.” ifadelerini söyledi.

Ons altın fiyatı

Altın fiyatları ise mali teşvik tartışmaları ve enflasyon beklentileriyle birlikte yeni haftaya yükselişle başladıktan sonra aşağı yönlü bir eğilimle devam ediyor. Geleneksel güvenilir limanın fiyatı Türkiye saati ile 08:05’te yüzde yatay bir seyirle ons başına 1.841,16 dolar seviyesinden prosedür görüyor.

1 Gram Altın Fiyatı

Gram altın hafta başından bu yana yüzde 1,5 seviyesinde düşüş yaşam sürdüren dolar/TL kurunun etkisiyle Temmuz ayından bu yana ilk defa 430 TL’nin altında seyretmişti. Gram altın çarşamba günü yüzde 0,3 yükselişle 425 TL seviyesinde seyrediyor.

1 Gram Gümüş Fiyatı

Gümüş, Reddit yatırımcılarının hisselerden sonra emtiaya yönelmesiyle pazartesi günü yüzde 10’dan çok yükselterek ons başına 30 doları test etmesinden sonra 27 dolar seviyesine geriledi. Gümüş, çarşamba günü yüzde 1 yükselişle ons başına 26,95 dolar seviyesinde seyrediyor.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

  1. 10 tane tam altın aldım uzun vadede yatırım yaptım hadi hayırlısı.

Bir cevap yazın