ATM Eksik Para Verirse Yapmanız Gerekenler

Google Haberlere Abone Ol

ATM Eksik Para Verirse Vakit Kaybetmeden Yapmanız Gerekenler

ATM’nin eksik para vermesi genelde nadir görülse de karşılaşılabilen bir durumdur. Eksik para aldığınızdan eminseniz bankanızla acilen görüşmeniz gerekmektedir. Bazen çektiğiniz parayı hızla ve dikkatsizce sayabilirsiniz bu durumun önün geçmek için kontrollerinizi yapın. ATM eksik para verirse vakit kaybetmeden yapmanız gerekenler adım adım aşağıda anlatılmaktadır.

  • Para çekme zamanını, ATM’nin konumunu, eksik çekilen para tutarını bir kâğıda not etmelisiniz. İşlem sonunda makbuz alam alışkanlığınız varsa böyle bu durumda sizin için delil niteliğinde olacağı için makbuz çok önemlidir.
  • Eksik para çektiğinizi anladığınızda en hızlı şekilde bankanızı aramalısınız. Müşteri hizmetlerine eksik para çektiğinizi ve para çektiğiniz ATM’nin konumunu belirtip, iade talebi oluşturmalısınız. İade talebinizin oluşturulmasından sonra en geç 10 gün içinde başvurunuz değerlendirilir ve size geri dönüş yapılır.
  • Paranızı çektiğiniz ATM bir banka şubesinin içinde ya da dışında bulunuyorsa eksik para çektiğinizi banka personeliyle paylaşıp iade işlemleri için gerekenleri burada yapabilirsiniz.

Bankalar eksik para çekildiğini ATM kayıtlarından inceleyebilir. Bunun sonucunda eksik paranın iade işlemi yapılır. Böyle bir olayla karşılaştığınızda soğukkanlı olunmalı ve anlatılan işlemleri bir bir yerine getirmelisiniz. Eksik çekilen paranın ispatı yapıldığında mağduriyetinizin giderilmesi için bankalar iade işlemi yaparlar. Bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olarak paylaştığınızda değerlendirme sonucu haklı olmanız durumunda paranız hesabınıza iade edilir. Bankalar müşterilerin mağdur olmaması için gereken tüm işlemleri yaparlar.

ATM eksik para verirse vakit kaybetmeden yapmanız gereken şey bankanızla iletişime geçmektir. ATM insan yapımı bir makinedir ve hata olasılıkları her zaman mümkündür. Birçok bankanın ATM’sinde eksik para verme sıkıntılarıyla karşılaşılabilir. Ayrıca ATM’lerde sıkça karşılaşılan bir diğer sorunda dolandırıcılık yapılmasıdır. Dolandırıcılar para çekmenize engel olacak bir aparatı bankamatik içine yerleştiriyor ve siz para çekmek için işlem yaptığınızda para çıkışı bu aparat sebebiyle olmuyor. Fark etmezseniz ve ATM’nin bozuk olduğunu düşünüp giderseniz arkanızda sizi bekleyen dolandırıcı paranızı kolaylıkla alıyor. Bu durumda bir sonraki para çekme işleminizde hesap bakiyenizin eksik olduğunu ya da ATM’nin eksik para verdiğini görürsünüz. Böyle durumlarda yapılan işlemin neden olduğunun bulunması için acilen bankanıza başvurmanız ve yardım talebi oluşturmanız gerekmektedir. Bankanız gerekli değerlendirmeyi yapıp size en kısa zamanda dönüş yapar. Müşteri hizmetleriyle bilgilerinizi ve işleminizi paylaştıktan sonra ATM incelenip eksik para mı verildi yoksa bir dolandırıcılık mı olmuş sorularının yanıtları verilir.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın