Azerbaycan ile Ticaret Anlaşması 1 Mart’ta yürürlükte

Google Haberlere Abone Ol

Azerbaycan ile Ticaret Anlaşması 1 Mart’ta yürürlükte

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Azerbaycan’ın zaferi, ile birlikte bölgemizin ticari ve lojistik yapılarının ise değişeceği görülmemiş bir devresinin başlangıcı oldu. Bu yeni devrede ise Azerbaycanlı kardeşlerimizin tam yanında, kendileri ile mükemmel bir iş birliği durumunda olacağız.” dedi. Pekcan, “Azerbaycan ile Tercihli Ticaret Anlaşması ise bir Mart itibarıyla yürürlüğe girecek. Anlaşmanın kapsamının geliştirilmesi amacıyla çalışmaya başladık.” dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Azerbaycan ile imzaladıkları. Tercihli Ticaret Anlaşması’nın (TTA) 1.04.2021 itibarıyla yürürlüğe gireceğini belirterek. “Ama bu bizim amacıyla bir başlangıç, bir ilk ismim. Tercihli Ticaret Anlaşması’nın kapsamının genişletilmesi üstüne çalışmalarımıza başladık. Hedefimiz, Cumhurbaşkanlarımızın tespit ettiği 15 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmak.” dedi.

Pekcan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) doğrultusundan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Azerbaycan Cumhuriyeti Başbakanı Ali Esedov, Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayıl Cabbarov ve 2 ülke iş dünyası temsilcilerinin katılımı ile düzenlenmekte olan Türkiye-Azerbaycan İş Forumu’nda bir konuşma yaptı.

Azerbaycan ile ticaret anlaşması sayesinde iş dünyası için finansman imkânı

Dünyanın ekonomik ve toplumsal olarak, korona virüs salgınının olumsuz etkisi ile mücadele ettiği bu dönemde. Yukarı Karabağ’ın otuz senedir süren işgalden kurtarılmasının kendileri amacıyla en güzel ilerleme olduğunu bildiren Pekcan, “Bu olay hepimiz için çok büyük bir sevinç kaynağı ve motivasyon olmuştur.” dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan

Ruhsar Pekcan, Azerbaycan’ın zaferinin, bölgenin ticari ve lojistik yapısının değişeceği yeni bir devresinin de başlangıcı var olduğuna işaret ederek. “Her vakit var olduğu gibi bu görülmemiş devre de Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında. Kendileri ile tam bir iş birliği durumunda olacağız. Böylesine bir süreçte, Azerbaycan Başbakanı Sayın Esedov’un ülkemizi bu tür değerli bir heyetle ziyareti gelmesi. Çok daha büyük bir ehemmiyet taşımaktadır. ” ifadelerini kullandı.

Programın yapıldığı salonda gözlemledikleri ilgi ve heyecanın ziyaretin somut neticelere vesile olacağına dair inançlarını pekiştirdiğini bildiren Pekcan, “Sayın Cabbarov ile çok sık görüşüyoruz. Ben kendilerine bizzat bu dönemde gösterdikleri iş birliğinden dolayı ilaveten teşekkür ediyorum. İnşallah kotaların liberalleşmesini bekliyoruz lakin. Bu süreçte Türkmenistan’ın sınır kapılarını da kapatmasıyla birlikte. Sayın Cabbarov’un da önderliğinde bize bu kotalar uygulanmadı ve geçişlerimizi bu güzergah üzerinden yapabildik. Diğer kotalar ve geçiş ücretleri ile alakalı de kendileri ile görüşmelerimiz devam ediyor. Bu tarafta oluşturduğumuz heyetlerimiz, bakan yardımcıları başkanlığında. Çok sık yani her ay görüşme gerçekleştiriyorlar ve böylelikle. Eylem planının takipçisi konumundalar.” diye konuştu.

Bakan Pekcan, karşılıklı yatırımların ehemmiyetine ilgi çekerek ardından. Türkiye’nin Azerbaycan’da 12 milyar dolar, Azerbaycan’ın Türkiye’de toplamda 19,5 milyar dolar yatırımının bulunduğunu söyledi. SOCAR’ın Türkiye’deki yatırımlarını çok önemsediklerini bildiren Pekcan son olarak. SOCAR’ın petrol ve akaryakıt bölümünde kurduğu 2 şirkete Eximbank üzerinden. Çok ciddi bir finansman imkanları sağladıklarını söyledi.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

  1. Siteniz hayırlı olsun. KDV ile ilgili yapmış olduğunuz bilgilendirici içerikleri nedeniyle teşekkür edeirm

Bir cevap yazın