Bank Pozitif Hisselerini Devrediyor

Google Haberlere Abone Ol

Bank Pozitif Hisselerini Devrediyor

İsrailli Bank Hapoalim ve Cıngıllıoğlu Ailesi’ne ait C Faktoring, Bank Pozitif hisselerini devrediyor. İngiltere merkezli HR Bank, hisse satış ve devir işlemlerinin tamamlandığını, son olarak. Onay için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu sürecinin başlatıldığını duyurdu. Bank Hapoalim Şubat 2019 tarihinde Bank Pozitif’teki hisselerinin tamamını satışa çıkarmıştı.

Yatırım ve kalkınma bankası Bank Pozitif satılıyor. Bankadan Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan bilgilendirmeye göre bankanın hissedarları Tarshish Hapoalim Holdings and Investments Ltd. (Tarshish) ve C Faktoring Anonim Şirketi, Bank pozitif Kredi ve Kalkınma Bankası Anonim Şirketinde sahip oldukları payların tamamının satışı konusunda bir alıcı ile 9.02.2021 tarihinde anlaşmaya vardı. KAP ‘da olan açıklamada ”Yapılan anlaşmanın geçerli olabilmesi için 30.06.2021 tarihine kadar alıcı tarafından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun ve ana ortağımız Tarshish tarafından ilgili İsrail otoritesinin onayının alınması gerekmektedir.” denildi.

Hr Bank İnternet Sitesi
Hr Bank İnternet Sitesi

Kamuyu Aydınlatma Platformu açıklamasında alıcı belirtilmedi.

Habere göre İngiltere merkezli HR BANK üst yönetimi yazılı açıklamalar yaparak Bank Pozitif Kredi ve Kalkınma Bankası Anonim Şirketinin hisse satış ve devir işlemlerinin tamamlandığını son olarak. Onay için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu sürecinin başlatıldığını duyurdu. Tutar belirtilmeyen açıklamada, BDDK sürecinin tamamlanmasının ardından son olarak. Yeni Nesil Bankacılık vizyonu ve üç yıllık programını kamuoyu ile paylaşılacağı belirtildi.

Bank Pozitif ‘in %30 Cıngıllıoğlu Ailesindeydi

İsrail’in Türkiye’deki en büyük yatırımlarından olan Bank Pozitif büyük hissedarı Tarshish Hapoalim Holdings and Investments Ltd. (Tarshish) bankadaki payı %69.83’tü. Tarshish, Bank Hapoalim B.M.’nin doğrudan ve dolaylı olarak %100 iştiraki. Bank Hapoalim B.M.’nin hisseleri Tel Aviv ve Londra borsalarında işlem görüyor. Bankanın %30.17’si de Halit Cıngıllıoğlu Ailesi’ne ait C Faktoring’te bulunuyordu. C Faktoring A.Ş.’nin ana ortağı Damla Cıngıllıoğlu.

2001 Yılında yaşanan bankacılık krizinde dolayı. Devletin el koyduğu ilk banka olan Halit Cıngıllıoğlu’nun bankası Demirbank son olarak. TMSF’ye devrolmuş ardından 350 milyon dolar karşılında HSBC’ye satılmıştı fakat. Halit Cıngıllıoğlu, bankacılıktan asla vazgeçmemiş ve ardından. Kızı Damla için Kasım 2002’de TMSF’den 2001 tarihinde el konulan Toprak Bank’a ait yatırım bankası Bank Pozitif’i devir almış ve bankanın adını C Bank olarak değiştirmişti. Bu bankanın %57.55’sini 2006 yılında 100 milyon dolar bedelle İsrailli Bank Bank Hapoalim’e devir eden Cıngıllıoğlu yeniden Bank Pozitif adını alan bankada ise ortaklıklarını sürdürüyordu. Satın alma işlemini Bank Hapoalim’e ait Tarshish-Hapoalim Holdings and Investments Ltd’nin Bank Pozitif’in yükseltilen sermaye paylarına katılmasıyla gerçekleşmişti. Bank Hapoalim, geçen süre içinde ise bankadan hisselerini 76 milyon dolar daha arttırarak yüzde 69.83’e yükseltmişti.

İsrailli Bank Hapoalim İnternet Sitesi
İsrailli Bank Hapoalim İnternet Sitesi

Aile Türkiye’de Bankacılıktan Çıkmış Olacak

Bank Pozitif’in satışıyla, Cıngıllıoğlu Türkiye de bankacılıktan ayrılmış olacak. Halit Cıngıllıoğlu’nun Hollanda’da olan Demir-Halk Bank adlı bankası bulunuyor.

Adabank’ı Almak İstemişti

Hızlı büyüyecek konut pazarından pay almak için Türkiye pazarına girdiklerini açıklayan banka bununla birlikte. Türkiye’deki şubeleşme ve büyüme stratejisini mevduat bankacılığına adım atarak uygulamaya geçirmek istemiş son olarak. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu bünyesindeki Uzan ailesinin eski bankası Adabank’a talip olmuştu. Ancak bankayı alamamıştı. Bank Pozitif 2010 itibariyle 90 milyon dolar muhammen bedelle 4. kez satışa çıkan Adabank’a 42 milyon dolarlık teklif etmişti.

2012 Yılında Tüm Şubelerini Kapatmıştı

1998 Yılında yatırım bankacılığı yapmak üzere kurulan bu yüzden. Merkezi İstanbul’da olan Bank Pozitif ‘yeni nesil bankacılık uygulaması’ çerçevesi sonucunda. Ocak 2012 itibariyle On dört adet şubesini kapatmıştı. Sıfır şube ile çalışan Bank Pozitif böylelikle. Bankacılıkta kredi başvurularını internetten alıp bununla birlikte. Kredisi onaylananların evrakları imzalaması için ise belgeler talep edilen ev, işyeri gibi yerlere götürülmüştür.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın