Baz Döviz ve Karşıt Döviz Nedir?

Google Haberlere Abone Ol

Baz Döviz ve Karşıt Döviz Nedir?

Piyasalarda dövizle alım satım işlemlerini yapan kişiler yaşadıkları durumu kısa olarak anlatabilmek için belirli terimler kullanırlar. Baz döviz ve karşıt döviz terimleri de bu amaçla kullanılır. Dövizle işlem yapmak istiyorsanız bu ve benzeri terimlerin anlamını biliyor olmanız gerekmektedir. Baz ve karşıt döviz kesinlikle bilinmelidir. Örnek vermek gerekirse USD/TRY paritesinde Amerikan Doları baz döviz denirken, Türk Lirası ise karşıt döviz denir. İşlemlerinizi yaparken kullanılan kelimeleri bilmeniz gerekmektedir. Baz ve karşıt döviz terimlerini bilmeden döviz alım satımınızı yapmakta zorlanırsınız. Bu terimlerin anlamlarını detaylı olarak inceleyelim.

Baz Döviz; Döviz ekranlarında yer alan ve iki ülkenin para birimlerini içeren rakamsal verilere parite denir. Paritelerde iki tablodan oluşan bir görüntü vardır. Baz döviz alış satışın yapılırken etkili olan ilk okunan kısımdır. Bu paritedeki döviz değeri baz döviz değeridir ve baskın bir değerdir. Paritenin yükselişi ve düşüşü ile ilgili bilgi vermektedir. Baz döviz için örnek vermek gerekirse; EUR/USD paritesinde Euro ve Dolar arasındaki karşılıklı değeri göstermektedir. İlk yazan EUR dur yani Euro baz dövizdir. Döviz kurunun yükselip alçaldığı durumda bize bilgi verir.

Karşıt Döviz; Piyasalarda işlem yaparken tabloda görülen ikinci sırada yazılan döviz birimleri karşıt döviz anlamına gelmektedir. Örneğin; USD/EUR paritesinde ikinci olarak yazılan EUR birimi karşıt döviz olarak adlandırılır. Döviz piyasalarında işlem yaparken kar ve zarar hesaplamalarında karşıt döviz kavramı kullanılmaktadır. Paritelerin değeri hesaplanırken karşıt döviz üzerinden hesaplama yapılır. Baz dövizle parite arasında düz bir bağlantı varken karşıt dövizle parite arasında ters bir bağlantı bulunmaktadır. Biri düşerken diğerinin azalması gerekir. Piyasalarda dövizle işlem yaparken kur dalgalanmalarının yanı sıra karşıt ve baz döviz dengesini ve pariteleri de değerlendirmek gerekmektedir.

Döviz Piyasalarında İşlem Yapmak İsteyen Bir Yatırımcı Nelere Dikkat Etmelidir?

Piyasalarda dövizle işlem yapmak isteyen yatırımcıların piyasa koşullarını bilmesi gerekmektedir. Kar elde etmek isteyen yatırımcılar piyasaların durumunu en iyi şekilde analiz edebilen kişilerdir. Döviz dalgalanmaları kur değişikliklerini değerlendiremeyen bir yatırımcı kazançlı çıkamaz. Döviz piyasaları döviz alım satımından ibaret değildir aynı zamanda piyasa değişkenlerinin de dikkatle okunması gerekir.

Hangi piyasada işlem yapacağını bilmesi gerekir. İşle yapılan her piyasanın özellikleri farklıdır.

Dünyada yer alan ülkelerin her birinin kendine özgü para birimi vardır ve yaklaşık olarak 150 civarında olduğu tahmin edilmektedir. Bu kadar çok ülke ve para birimi olması hepsinin işlem yapmak için uygun olduğu anlamına gelmez. Bazı ülkeler döviz alım satımını yasaklamıştır ve bu işlem yapılamaz. Bundan dolayı forex iki döviz türü de incelenir. Günümüzde internet sayesinde ulaşmak istediğiniz bilgilere bir tık uzaklıktasınız. Yatırım yapmak amacıyla döviz ticareti yapmak istiyorsanız bu konularda çeşitli makaleler, videolar, ücretsiz eğitimler ya da bankaların paylaştığı bilgilerden faydalanabilirsiniz. Bilginiz olmadan bu konuda işlem yapmanız mümkün değildir. Yatırımlarınızı doğru bir şekilde yönlendirmek için bu konuda bilginizin tam olması gereklidir.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın