Bitcoin Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Google Haberlere Abone Ol

Bitcoin Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bitcoin bir kripto para yani dijital bir para birimi denilebilir. Gelecekte tam anlamıyla nakit paralara alternatif olarak kullanılabileceği düşünülen bu dijital para birimi aynı zamanda en köklü kripto para olmaktadır. Bitcoin dışında kalan çeşitli kripto paraların tamamı altcoin sayılmaktadır bu yüzden en değerli kripto parada Bitcoindir.

20 bin dolar seviyelerini aşan 23 bin dolar seviyeleriyle rekorlarını tazeleyen Bitcoini alırken ve satarken bazı dikkat edilmesi gereken noktalar söz konusudur, özellikle yeni kripto para piyasasına giren kişilerin ekstra dikkat etmeleri gerekir.

Bitcoin almadan önce dikkat etmeniz gerekenler:

1-) Kripto para piyasasını tanıyın:

Kripto paralar çoğu kişinin aşina olduğu bir konu değildir. Birkaç yıldır sürekli olarak yüksek rakamlara ulaştığı için insanlar tarafından isimleri duyulmuştur ancak ne oldukları, nasıl bir sisteme sahip oldukları ve nerelerden alım-satım yapmanın daha avantajlı olduğu gibi birçok soru işareti vardır. Bu soru işaretlerini araştırarak gidermek ve belirli bir düzeyde bilgiye sahip olmak gerekir.

2-) Haber akışını takip edin:

Bu sadece Bitcoin alırken değil tüm alanlara yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken bir konudur ve kripto paralar içinde geçerlidir. Kripto paralar oldukça hareketlidir, Bitcoin için yapılan çeşitli haberler, onu büyük yatırımcıların alışı gibi bilgiler yükselmesine sebep olabilir. Önemli konuma sahip kişilerin Bitcoin üzerine yapacağı olumsuz söylemler veya ciddi rakamlarda satış bilgileri de düşme yoluna sokacaktır. Bu gibi sebeplerden haber akışı takip edilerek alınacak veya satılacak zaman hakkında karar verilmelidir.

3-) İlk başta tüm paranızı koymayın:

Yeni bir yatırım yaparken tüm parayı o yatırıma koymak her zaman için risktir. Aldığınız Bitcoin çok kısa zamanda çok fazla değer kazanabilir ancak bu acemi birisi için daha çok şans olacaktır. Zamanla küçük alım-satımlar yaparak bilginizi, tecrübenizi artırın. Böylece zamanla çok daha başarılı kazançlar elde edebilirsiniz, birden yaptığınız yüklü giriş sonrası Bitcoin düşerse bu sizi büyük strese sokacaktır.

4-) Bilen kişilerde yardım alın:

Her alanda olduğu gibi kripto paralar alanında da oldukça bilgili ve çoğu zaman doğru tahminler yapan kişiler vardır. Kendiniz henüz çok deneyimli değilseniz ve hatta deneyimli olsanız dahi bu kişilerin açıklamalarını takip edebilirsiniz. Onlara sorular sorabilir, yaptıkları haberleri takip edebilirsiniz. Bu kaybetme riskinizi daha aza indirecektir.

5-) Aceleci olmayın:

Tüm kripto paralar çok ciddi rakamlarda yükseliş ve düşüşler gösterebilir. Bir kripto para aldığınızda hızla değer kazanma şansı gibi hızla değer kaybetme şansı da vardır. Genel olarak bakıldığı takdirde zamanında birkaç dolar olan Bitcoin günümüzde 20 bin doların üstünde. Bu durumda uzun süre bekleyen kişilerin epey kazançlı çıktığının kanıtı olarak sunulabilir. Bu yüzden meydana gelen dalgalanmalar sebebiyle hemen korkmayın, Bitcoin alırken çıkabileceği gibi düşebileceğini de düşünün ve yatırımınızı buna göre şekillendirin.

Bitcoin almadan önce dikkat etmeniz gerekenler arasında en önemli faktörler arasında bu faktörler sayılabilir. Bitcoin almak isteyen kişilerin, kripto para piyasasına girmek isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi de bunun ne kadar kazançlı olduğudur. Bundan dolayı Bitcoin almadan önce bazı kazanç ve risklerine de bakmak yararlı olacaktır.

Bitcoin Almak Kazançlı Mıdır, Riskleri Nelerdir?

Bitcoin geçmişte çok küçük paralara satın alınabilen bugün ise oldukça değerli bir hale gelen bir dijital paradır. Bu örnek ne kadar kazançlı olabileceğini göstermektedir. Ne kadar kazanç elde edileceği alındıktan sonra ne kadar beklendiği ile de orantılıdır. Bu yüzden kazanç ve riskler buna göre değerlendirilmelidir.

Kısa vadeli olarak yatırım düşünen birisi için riski kısa sürede çok büyük dalgalanmalar sebebiyle değerinin oldukça düşebilecek oluşudur. Eğer Bitcoin almak için kullanılan para size lazım olabilecek bir paraysa bu ortaya çeşitli riskler çıkarmaktadır. Aldığınız Bitcoin’i acil durumlar için satmak istediğiniz takdirde adlığınız rakamın çok daha altına gidebilir çünkü bahsedildiği üzere çok kısa sürede büyük değişimler yaşayabilir ve bu yüzden uzun vadede kazançları daha iyi olabilmektedir.

Bitcoin’in birçok yatırım kaynağından kat ve kat fazla kazandırdığı da bir gerçektir. Birçok yatırım aracı bu kadar büyük kazançlar getirememektedir bu yüzden mevcut risklere bakıldığı takdirde kazandırabileceği paralar düşünülünce birçok yatırımcı bu riski göze alabilmektedir. Özet ile artı yönü çok yüksek oranda kazandırabilmesi eksi yönü ise çok hareketli olduğu için kullandığınız para acil lazım olabilecekse bunun size sorun olabilecek oluşudur. Bütün bunlardan dolayı kendiniz için uygun bir yatırım aracı olup olmadığına karar vererek ve dikkat edilmesi gerekenler konusunda da hassas davranarak Bitcoin alabilirsiniz.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın