Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Google Haberlere Abone Ol

Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ellerinde kazma ve küreklerle toprak altından değerli maden çıkarmak yerine bu kez Bitcoin madenciliği yapanlar ilerlemiş bilgisayarlarla internet ağları üzerinden Bitcoin çıkarıyor. Bitcoin madenciliği nedir? Kim bu madenciler?

Bitcoin Madenciliği Yapılan Büyük Bir Tesis
Bitcoin Madenciliği Yapılan Büyük Bir Tesis

Piyasada ne kadar bitcoin var ve ne kadar kaldı?

Dünyadaki bütün Bitcoin kaynağı 21 milyon ile hudutlu. Bunun 19 milyonu halihazırda neredeyse sirkülasyona girmiş vaziyette. Diğer bir deyişle geriye madenciler doğrultusunda üretilebilecek 2 milyon civarında Bitcoin var.
Bitcoin madenciliği yüksek kapasiteli bilgisayarların oldukça karışık matematiksel sorunları çözmesi ile yapılıyor. Bu matematiksel sorunların elle ya da bayağı kişisel bilgisayarlarla halledilmesi ise muhtemel görünmüyor.
Bu sorunlar rastgele olarak tanımlanmıyor. Gerçeğinde ise madenciler bir anlamda Bitcoin ile oluşturulan blokları teyit eden noter vazifeyi görüyor. Her bir operasyon onaylandığında kesinlikle bir bloğa ek edilerek diğer onaylanmış operasyonlarla birleşerek blok zinciri oluşturulmuş oluyor. Esasta blok zinciri üretildiği andan itibaren Bitcoin ile oluşturulan bütün blokların kaydının yakalanmasıyla oluşuyor.

Bitcoin madenciliği ne kadar kazandırıyor?

Operasyonlarda blok zinciri metodunun kullanılması Bitcoin ‘in bilinmeyen kurucusu Satoshi Nakamoto’nun bir şahsın aynı Bitcoin ile aniden çok operasyon yapmasını yasaklamak istemesiyle başladı. Bilgisayarlar 1 MB büyüklüğünde işleme yetecek kadar problem çözdüğünde yeni Bitcoinler ile mükafatlandırılıyor. Bu işlem ile başladığında madencilere 50 adet Bitcoin ödül alıyordu. Ancak bu ödül her dört yılda bir yarıya inmekte. 2020 Senesinde verdiği mükafat ölçüsü 6,25 Bitcoin oldu. Başka bir deyişle madenciler bu haberin yayınlandığı sırada büyük bir başarı göstererek çözdükleri sorunlar karşılığında 300 bin dolar civarında Bitcoin kazanmaktadır.

Çözülen her probleme ödül veriliyor mu?

Her 1 MB büyüklüğündeki işleme yetecek kadar sorunu çözen madenci ödül alamıyor. Bunun için doğru ya da doğruya en yakın cevaba erişen ilk madenci olmanız gerekiyor.

Bitcoin Madencilerinin Kullandığı Antminer S19 PRO
Bitcoin Madencilerinin Kullandığı Antminer S19 PRO

Bitcoin madenciliği nasıl yapılıyor?

Ne yazık ki 2021 senesinde Bitcoin madenciliğini daha önceki günlerdeki gibi ev bilgisayarlarınızdan yapmanız pek muhtemel değil. Bitcoin madenciliği yapabilmeniz amacıyla ya kendinize özel bir ekipman kurmanız gerekmektedir. Ya da bulut üzerinden bir madencilik platformu kullanmanız da yeterli olur. Kendi kuracağınız ASIC Miner ismi verdiği özel bilgisayarın maliyeti beş bin dolara kadar çıkabiliyor. Bulut üzerinden gerçekleştireceğiniz madenciliğin yüksek bir yatırım maliyeti bulunmuyor. Ama bulut üzerinden oluşturulan madenciliğin nerdeyse hiç karlı olmadığı belirtiliyor. Zira gün geçtikçe madenciliğin güçlüğü çoğalıyor. Bundan dolayı ise ödülden çok tüketim olabiliyor.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

  1. Çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık çok beğendim sizin sayenizde bitcoin madenciliginin nasıl yapıldığını daha detaylı öğrendim çok teşekkür ederim

  2. Bitcoin madenciliği ile ilgili ayrıntılı ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Anlaşılan o ki madencilik işi bitiyor yakında…

  3. Bitcoin madenciliği hakkında çok iyi bir yazı olmuş herşeyi anlatmış merak ettiğim bilgiler vardı açıklamada okudum hepsini güzel yazı olmuş

Bir cevap yazın