Borsa İstanbul kârı 1,4 milyar Türk Lirasını aştı

Google Haberlere Abone Ol

Borsa İstanbul kârı 1,4 milyar Türk Lirasını aştı

Borsa İstanbul’un 2020 senesini değerlendiren Borsa İstanbul Anonim Şirketi Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla, “2020, Borsa İstanbul tarihinde başarılı bir sene oldu. Bütün piyasalarda en yüksek prosedür hacimlerimize, en yüksek dizin değerlerimize ulaştık. 2021 Senesini halka arzlarda rekorların kırılacağı bir sene olarak görüyoruz” dedi.

Borsa İstanbul’un kuvvetli operasyonel performansı, rekor finansal neticeler elde etmesini sağladı ardından. Borsa İstanbul’un etkinlik gelirleri, 2,5 milyar Türk Lirasına ulaşırken, net kâr ise geçtiğimiz seneye göre % 43 artış göstererek 1,4 milyar Türk Lirasını aştı sonuçta.

Bu neticelerle Borsa İstanbul, tarihinde yepyeni bir rekora daha imza attı. Borsa’nın solo net kârı ise bir önceki seneye göre % 127 düzeyinde artış gösterdi.

Borsa İstanbul Anonim Şirketi Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla, 2020 senesini değerlendirdi. 2020 Yılını bir “dayanıklılık testi” olarak gören Mehmet Hakan Atilla, “Arkamıza baktığımızda ise, tüm zorlukların üstesinden geldiğimizi ve hedeflerimizi aştığımızı büyük bir gururla söyleyebilirim. 2020 Yılı itibariyle Borsa İstanbul tarihinin performans yönünden başarılı bir sene oldu. Bütün piyasalarda en yüksek prosedür hacimlerimize, en yüksek dizin değerlerimize ulaştık. Emeği geçen tüm çalışanlarımıza ve Borsa İstanbul’a güvenen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

2018 Senesinde Gerçekleşen Halka Arzlar
2018 Senesinde Gerçekleşen Halka Arzlar

Borsa İstanbul yatırımcı sayısı iki milyonu ulaştı

Geçtiğimiz sene içinde Borsa İstanbul’un yatırımcı adedinin % 64 artarak iki milyona ulaştığını açıklayan Atilla, “Yeni yatırımcılarımızın bilinçlendirilmesi için hazırlamış olduğumuz tanıtıcı bilgilendirici içerikleri ve tüm rehberleri sosyal medyanın gücünü de arkamıza alarak milyonlarca kullanıcıya ulaştırdık. Bu değişimi yönetirken iş sürekliliğinde kesintisiz hizmet sunabilecek amacıyla önlemler aldık, piyasaları erişilebilir kılacak ve bilhassa kişisel yatırımcıyı koruyacak düzenlemeler yaptık” diye konuştu.

Piyasalarda Rekor Hacimlere Ulaşıldı

Endeks rekorlarının peş peşe geldiği 2020 senesinde bütün piyasalarda bütün vakitlerin en yüksek prosedür hacimleri gerçekleşti. Pay pazarında günlük prosedür hacmi rekoru olan 64,1 milyar Türk Lirası hacmine 12 Kasım’da ulaşılırken. Aynı gün değerli madenlerde de 4,2 milyar TL’lik günlük prosedür hacmi rekoruna ulaşılmış oldu. Borçlanma araçları pazarında günlük prosedür hacmi rekoru olan 6,7 milyar Türk Lirası hacmine 20 Nisan’da gerçekleşti, 1 Eylül’de ise 165,3 milyar Türk Lirası ile rekor repo hacmi oluştu. Türev piyasalarda günlük prosedür hacmi rekoru olan 25,7 milyar TL’ye 19 Kasım itibariyle gerçekleşti.

Bütün bu rekorları değerlendiren Atilla, “Sermaye pazarı, yakın tarihin belki de en zorlu senesinde, hem şirketler hem de refahlarını çoğaltmak isteyen yatırımcılar amacıyla mühim bir fırsat kaynağı olduğunu gösterdi. 2020 senesinde Borsa İstanbul’da toplam 1,1 milyar Türk Lirası büyüklüğünde halka arz gerçekleşti. 8 şirket kota alındı ve ardından, 1.254 Borçlanma aracı ihraç edilerek aşağı yukarı 200 milyar TL kaynak sağlandı.” dedi.

2019 Senesinde Gerçekleşen Halka Arzlar
2019 Senesinde Gerçekleşen Halka Arzlar

Atılan yenilikçi adımlar dikkat çekici

Türev piyasalarda akşam seansı uygulaması ardından. Yurtdışı piyasalarla olan vakit uyumunun artırılması amacıyla devreye alındı. Dizin vadeli prosedür sözleşmeleri akşam seansında prosedür görmeye başladı. Şirketlerin ve yatırımcıların kur tehlikesini yönetmeleri amacıyla elastik vadeli türev ürünleri prosedüre açıldı sonrasında. Kıymetli Madenler Swap Piyasası devreye alınarak swap prosedürlerinin kapsamı genişledi. Pandemi sürecinde aşırı fiyat dalgalanmalarının önlenmesi amacıyla. Yatırımcı menfaatlerinin korunmasını gerçekleştiren devre kesici programları ek tedbirler arasında konumunu aldı.

Yeni Piyasa yapılanması yanında, prosedür görme esasları, pazarlar arası geçiş kriterleri ve kota alma şartlarındaki değişiklikler son olarak. Derinliğin artırılmasını gerçekleştiren çok mühim adımlardan oldu lakin. 2020 Senesi, finansal okur yazarlığın geliştirilmesi ve sürdürülebilirlik farkındalığının artırılması amacıyla. Kritik girişimlerin yaşama geçirildiği bir devre oldu. Borsa İstanbul, “Gelecekte Var Olmak” temasıyla hazırlamış olduğu. Sürdürülebilirlik Rehberini geniş paydaş gruplarının yorum ve önerilerini alarak hazırlamış oldu. Ardından Ağustos ayında yayınladı.

Hızla genişleyen yatırımcı tabanında şuurlu yatırım farkındalığının korunması amacıyla sonrasında. Geniş kitlelere ulaşan eğitici ve bilgi verici içerikli videolar yayınlandı üstelik. Hem de halka açık şirketlerin yatırımcılara tanıtılması amaçlanarak tanıtıcı videolar hazırlamaya başladı.

2021 Yeni ürünler ve Halka arz senesi olacak

2021 Senesi hedefleri ile ilgili da bilgi veren Mehmet Hakan Atilla şunları söyledi. “2020 senesi, Borsa İstanbul piyasalarının gelişiminde bir tarihi nokta olarak sermaye pazarı tarihinde konumunu alacaktır. 2020 Senesinde elde ettiğimiz başarıyı ve zor koşullarda sergilediğimiz dayanıklılığımızı üstelik. İstikbal yolculuğumuzda mühim bir kilometre taşı olarak görüyoruz. 2021 tarihine de iyi bir performansla başladık. 2020 yılı itibariyle elde ettiğimiz kârlılığı, bu sene daha üst civara çıkaracağımızı öngörüyorum.

Google Haberlere Abone Ol

Bir cevap yazın