Borsada Yatırım Yapma Önerileri

Google Haberlere Abone Ol

Borsada Yatırım Yapma Önerileri

Hisse senedi satın almak zor değil. Zor olan, borsayı sürekli olarak yenen şirketleri seçmektir.

Portföyünüzün %10’undan fazlasını bireysel hisse senetlerine yatırmanızı öneririz. Geri kalanı, düşük maliyetli endeks yatırım fonlarının çeşitlendirilmiş bir karışımında olmalıdır. Önümüzdeki beş yıl içinde ihtiyacınız olan para hiçbir şekilde hisse senetlerine yatırılmamalıdır.

Duygularınızı Kontrol Edin

Her bilimsel çalışmada olduğu gibi yatırım yaparken de verileri incelemek, mantıksal çıkarımlarda bulunmak gerekir. Özellikle finans gibi bir disiplinde duygusal çıkarımlarda bulunmak yatırımlarınızdan istenilen kâr elde edilmesini engeller.

Borsadan iyi şekilde kâr elde etmek istiyorsanız rakamlarla çalışmak gerekir. Rakamların sizlere sunmuş olduğu veriyi anlamak için araştırma yapmak, şirketlerin açıklamalarını okumak, Finansal verilerin dikkatlice süzgeçten geçirilmesi daha güvenlidir. İyi bir yatırımcı ekonomik gelişmeleri takip eden ve gelecekte neler olacağını sorgulayarak bulan kişidir. Borsada çok fazla yatırımcı bulunur, bir yatırımcının hatası bir başkasının kazancıdır.

Önceden Plan Yapın

Tüm yatırımcılar bazen hisse senetleri ile ilişki durumlarını değiştirme eğilimindedir. Ancak anlık kararlar vermek, klasik yatırım gafına yol açabilir. Portföyünüzdeki her hisse senedini bir taahhüde değer kılan şeyleri ve aklınız netken, bir ayrılığı haklı çıkaracak koşulları yazın.

Sizi hisse senedini satmaya neyin yönlendireceğini açıklayan bir yatırım çizelge oluşturun. Özellikle kısa vadede değil, uzun vadede büyüme kabiliyetini etkileyen iş dünyasındaki temel değişikliklerden örnek verilebilir Bazı örnekler: Şirket büyük bir müşteriyi kaybeder, CEO’nun halefi işi farklı bir yöne çekmeye başlar, geçerli bir büyük rakip ortaya çıkar veya yatırım teziniz makul bir süre sonra sonuç vermez.

Kademeli Olarak Pozisyon Oluşturun

En başarılı yatırımcılar, seneler ve hatta on yıllar boyunca hisse fiyatlarının değer kazanması, temettüler vb. Yoluyla ödüllendirilmeyi bekledikleri için hisse senedi satın alır. Piyasayı izlemek ekonomi verileri incelemek gerekir Örnek verirsek eğer faiz oranları, Kur, İşsizlik oranları gibi buna benzer verileri Merkez Bankası açıklar. Veriler aslında genel olarak şirketlerin performansından kaynaklanır.

Aşırı İşlem Yapmaktan Kaçının

Hisse senetlerinizi üç ayda bir kontrol etmek gerekir. Ancak puan tablosuna sürekli göz kulak olmak sizi yanıltabilir. Kısa vadeli olaylara aşırı tepki vermenize, şirket değeri yerine hisse fiyatına odaklanmanıza ve hiçbir eylem garanti edilmediğinde bir şeyler yapmanız gerektiğini hissetmenize neden olabilir.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın