Cari Açık Nedir, Neden Cari Açık Oluşur?

Google Haberlere Abone Ol

Cari Açık Nedir, Neden Cari Açık Oluşur?

Cari açık en basit ve anlaşılır tanımıyla ülkelerin üretimlerinin tüketimlerine oranla kıyasladığında üretimin tüketimden daha az oluşudur. Ülkelerin ekonomileri de insanların ekonomilerine benzer, insanlar nasıl belirli kazançlar elde eder ve bu kazançlar ile geçinemeyip borç alır ve cebindekinden fazlasını harcarsa bütçesinde açık verirse devletlerde bunu yapabilir. Borçlanma ile daha fazla harcama yaparlar ve bu durumda cari açığı oluşturur. Cari açık nedir sorusunun cevabı bu yüzden tüketimin üretimden fazla olmasıdır.

Cari açık neden oluşur? Sorusu içinde evet cari açık oluşumunun bir sebebi tüketimin daha fazla oluşudur ancak oluşum sebepleri için yatırımlar da söz konusudur. Buna örnek olarak da yine insanların kendi ekonomi yönetimlerinden örnek verilebilir. Bir kişi bir iş yapmak istediğinde o işi yapabilmek için yeterli parası olmayabilir. Bu durumda ne yapılır? Borç aranır ve borç bulunduğu takdirde de düşünülen girişim gerçekleştirilir. Borç alarak yatırım yapılmış olunur ve bu durumda büyümeyi getirebilir. Bu örnek cari açığa dair birçok sorunun da cevabı olacaktır. Cari açık her zaman için kötü sonuçlar mı doğurur, cari açık bir ülkenin büyümesine etken midir soruları da bu örnek üzerinden aydınlatılabilir.

Cari Açık Nedir, Neden Cari Açık Oluşur?

Cari Açık Nasıl Hesaplanır, Cari Açık Her zaman Zararlı Mıdır?

Cari açığın yalın bir açıklama ile gelirlerin giderlerinden fazla oluşu olduğundan cari açık nedir sorusunda bahsedildi. Bu yüzden cari açık hesabını anlamak oldukça basit. Gelir kalemleri ve giderler hesaplanır ve eğer gelirler giderlerden fazla çıkarsa bu durumda cari fazla verilmiş demektir. Gelirler giderlerden daha düşükse de bu durumda ne kadar düşükse o kadar cari açık verilmiş demektir. Cari açık nasıl hesaplanır sorusunun cevabı da bu yüzden en anlaşılır haliyle gelir getiren şeyler ve giderler hesaplanarak bunların sonucunda ortaya çıkan genel rakama bakılmasıdır, ortaya çıkan rakam cari açığı veya cari fazlayı göstermektedir.

Hesaplama içerisinde turizm gelirleri, yapılan yatırımlar sonucunda elde edilen gelirler gibi bütün gelirler hesaplanır. Ardından da giderler hesaplanarak bunun sonucunda toplama bakılmaktadır. Birçok ülkede ise cari fazla değil cari açık söz konusudur, bundan dolayı cari açık her zaman zararlı mıdır? Sorusu da sıkça sorulur. Cari açık her zaman zararlı değildir. Bunu açıklamak için yine önceden verilen örneği kullanabiliriz. Bir iş kurmak istiyordunuz ve elinizde para yoktu. Siz de borç para aldınız ve yatırım yaptınız. Bu yatırım size kazandırırsa borcunuzu ödersiniz üstüne kâr elde edebilirsiniz.

Devletlerde aynı bu şekilde aldığı borçlar ile yatırımlar yapabilmektedir. Bu yatırım eğer kazanç getiriyorsa devletler aldığı borçları öder ve aynı zamanda bundan kazançlı çıkar. Bu durumun tersi mümkün müdür? Bu da mümkündür. Eğer yatırımlar kazançlı olmuyorsa bu durumda alınan borç daha da artar ve ülke borçları ödemekte zorlanabilir. Borçları ödemekte zorlanması durumunda da diğer ülkelerden de borç bulamayacaktır ve bu durum çeşitli problemler ortaya çıkarır.

Cari Açık Nasıl Kapatılır, Cari Açık Ülkelerin Büyümesinde Etkili Midir?

Cari açığın üretimin tüketimi karşılamayışı yani bolca tüketmek ancak az üretmek ile ortaya çıktığı için cari açığı kapatma yolu da buradan geçmektedir. Tüketim azaltıldığı takdirde cari açık düşecektir çünkü ülkelere yurt dışından birçok ürün girişi olmaktadır. Bu ürünler az tüketildikçe ve ithalat azaldıkça haliyle ülkenin ürettiği şeyler artmasa dahi tüketim azaldığı için cari açık kapanma yoluna girecektir. Bir diğer yöntem ise üretimi artırmak olacaktır, üretim arttığı takdirde de tüketimi karşılayacak hale gelebilir ve hatta geçebilir.

Bir diğer yöntem ise yatırımları azaltmak olacaktır, yatırım için borç para alınmadığı takdirde yine cari açık kapanabilir. Yatırımların kazanç da getirebileceği düşünüldüğü takdirde bunun üretimi artırmak yanında veya tüketimi azaltmak yanında tercih edilebilir yönü daha düşüktür. Cari açık nasıl kapatılır sorusu için bu üç yöntem kullanılabilir. Üretimi artırmak, tüketimi azaltmak ya da borçla yapılan yatırımları azaltmak.

Cari açık büyümeye etki eder mi sorusunun cevabı ise evettir. Ülkeye tüketilebilecek ürünler çokça sokulduğu takdirde insanlar bu ürünleri alır, tüketim arttıkça insanların devlete kazandırdığı vergiler de aynı oranda artacaktır. Bu da devletin daha çeşitli yatırımlar yapabilmesine olanak sunar. Aynı zamanda borç olarak bulunan paralar ile yatırımlar yapılabilir ve bu yatırımlarda ülkelerin büyümesine olanak sağlar.

Cari açık sayesinde büyüme sağlanabileceği gibi bu tamamıyla yönetimle alakalıdır, çok fazla tüketim ekonomisinde kalınır ve üretim hep düşerse bu durum borçları ödeyemez hale getirecektir. Borçları ödeyemez hale gelince artık iş büyüme noktasından çıkacaktır. Bu yüzden devletler borçlandığı rakamları ödeyebilecek atılımlar yapmalıdır ve bunu yapmadıkları takdirde bu durum borçları ödeyemeyeceğini açıklamak yani iflasa gitmeye kadar varacaktır.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın