Dax Nedir ?

Google Haberlere Abone Ol

Dax Nedir?

Ekonomi haberlerinde yorumcular birçok terim kullanır. Bu terimlerinin bazılarını duymuşuzdur ama anlamını bilmeyiz. Dax da bu terimler arasındadır. Piyasalardan bahsedilirken kullanılır. Peki Dax nedir? Dax en büyük dünya borsası endeksleri içinde yer alır. Bu büyüklükteki endeksler piyasaların hareketliliğine yönlerinin belirlenmesine yardımcı olurlar. Almanya piyasasını anlamak ve bilgi sahibi olmak Avrupa’ya yapmayı düşündüğünüz yatırımlarınız varsa size bilgi verebilir. İşlem yapmadan önce Dax endeksinin detaylı olarak incelemeniz bu konuda karlı çıkmanızı sağlar.

Almanya menşeili bir endekstir. Almanya’daki halka açık en büyük 30 şirketin hisse senedinden oluşur. Ana borsa endeksi olarak Dax görülür. Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası’nda hisseleri işlem gören 30 büyük şirketin incelenmesi ile genel olarak Avrupa piyasaları ve işleyişi konusunda fikir sahibi olmak mümkündür. Bu parametreleri baz alarak yatırım yapmak karlılık ve kazanç sağlar. Yatırımlarınızı yapmadan önce yeterli bilgi sahibi olmadığınızı düşünüyorsanız mutlaka destek almak gerekir. İşlemlerinizi yapmadan önce mutlaka detaylı bir analiz yapın.

Dax Nedir ?

Dax Endeksi Nedir?

Dax endeksi nedir diye sorulacak olursa Almanya’nın en önemli endeksidir ve çok değerli şirketlerin hisse senetlerini bünyesinde bulundurur. Bu şirketlere örnek olarak: Allianz, Deutshe bank, Siemens ve Volkswagen şirketleri verilebilir. Bu endeks Almanya ekonomisinin ve dolayısıyla Avrupa ekonomisini değerlendirmenin en kolay yoludur. Endeksin para birimi Euro’dur. Hisse senedi fiyatlaması Euro ile yapılmaktadır. Dünyanın en büyük borsaları arasında kabul edilen Alman borsası işlem hacmi ve hisse senetleri açısından çeşitliliği olan bir endekstir olarak yorumlanır. Her ülke borsasında kendi para birimiyle işlem yapmak zorundadır.

Her borsanın belirlemiş olduğu kriterler ve özellikler vardır. Bünyesindeki şirketleri bu koşullara göre değerlendirir. Dax borsasında da işlem yapmak isteyen şirketlere özel bir listeleme oluşturulmuştur. Bu koşulları sağlayan şirketler borsada işlem yapma şansına sahip olur. Piyasa koşullarını analiz edebilen yatırımcılar bu şartlara uygun olan koşulları sağlamak için çaba sarf eder. Borsanın özellikleri farklı olduğun için yatırımlarınız yapmadan önce bu konuda iyi bir araştırma yapmanızı ve gerekirse bu konuda uzman olan birinden yardım ve destek almanızı öneririz. Bu sayede değişken piyasa koşullarını değerlendirip şirketiniz için uygun olan kazanç imkanlarına kavuşursunuz.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın