Devlet Tahvili Nedir, Tahvil Çeşitleri Nelerdir?

Google Haberlere Abone Ol

Devlet Tahvili Nedir, Tahvil Çeşitleri Nelerdir?

Tahvil borçlanmayı ifade etmektedir. Tahviller değerli evraklardır ve çeşitli sebeplerle piyasaya sürülürler. Özel şirketler veya devlet para ihtiyacını karşılayabilmek için belirli süreler üzerinden borçlanmalarıdır. Bu borçlanma süreleri tamamıyla ihtiyaca oranla değişmektedir. İhtiyaçlarını karşıladıktan sonra ne zaman ödeme yapmak istiyorlar o kadar süreli olarak tahvilleri piyasaya çıkarırlar. Tahvilin son günü gelene kadar faizler ödenir ve son günü geldiğinde de artık ana para ne kadarsa o kadarı verilerek tahvil geri alınır.

Devlet tahvili nedir sorusunun cevabı ise bu borçlanmayı yapan kurumun devlet olmasıdır. Devlet kendi para ihtiyacını gidermek için tahvil çıkardığı takdirde bu devlet tahvili olmaktadır. Merkez bankası tarafından çıkarılmaktadır ve garanti bir kazanç olarak görülmektedir. Bunun sebebi de paranın alınacağı kurumun devlet oluşudur, bundan dolayı alacaklı olunan yer devlet olduğu için devlet tahvilleri güvenle alınır. Diğer tahvil çeşitlerinden kısaca bahsetmek gerekirse bazıları:

  • Özel sektör tahvilleri: Devlet tahvillerinden farkı tahvili çıkaranın devlet değil özel sektörün veya bankaların oluşudur. Bu tahviller devlet tahvillerine göre daha riskli denebilir. Özel şirketlerin parayı ödememe ihtimali söz konusudur, bu ihtimal de çok yüksek değildir ancak yine de devlete kıyaslandığı takdirde yüksek bir ihtimal söz konusudur.
  • Hisse senedine dönüşebilen tahvil: Bu tahviller istenmesi halinde hisse senetlerine dönüştürülebilirler, tamamıyla tercihe bağlıdır ancak hisse senedine dönüştürülürlerse tekrar tahvil haline getirilemezler.
  • Kuponlu tahviller: Bu tahviller uzun süreli tahviller olmaktadır. Uzun süreli bir tahvil alımı yapmak için mevcut faiz rakamlarının uzun vadede düşeceği düşünülüyor olmalıdır. Bu düşünce söz konusuysa daha yüksek faiz oranı elde edilebilecek bu tahviller alınabilir. Faizlerin yükseleceği düşünülüyorsa bu kadar uzun süreli tahvilleri almak doğru olmayacaktır.

Devlet Tahvili Nedir, Tahvil Çeşitleri Nelerdir?

Devlet Tahvili Almanın Riskleri Var Mıdır, Devlet Tahvili Kazançlı Mıdır?

Tahviller çoğunlukla güvenli yatırım araçlarıdır. Devlet tahvilleri özellikle oldukça güvenilirdir. Özel şirket tahvilleri içinde tahvili alınan şirket kontrol edilmelidir. Devlet tahvilleri alınırken risk düzeyi olabildiğince azdır, devletin parayı ödeyememesi gibi bir ihtimal vardır ancak bu oldukça anormal durumlar sonucunda gerçekleşebilecek bir hadisedir. Bu yüzden devlet tahvili almanın riskli olduğunu söylemek mümkün değildir.

Tahvillerin kazanç kısmı ise değişkenlik gösterir. Faiz oranlarının eğer düşeceği düşünülüyorsa uzun süreli bir tahvil alınabilir, tabii ki bu düşüşün uzun yıllar devam edeceği düşünülüyorsa. Kısa süreli tahviller içinde iyi faiz oranları görülüyorsa güvenceli de bir yatırım aracı olduğu için rahatlıkla tercih edilebilirler. Bu özellikleriyle devlet tahvilleri tercih edilebilir, kazançlı ve güvenli birer yatırım araçlarıdır.

Tahvil Kazancı Mı Yoksa Banka Faizi Mi Daha İyidir?

Tahvilin mi daha çok getiri sağlayacağı faizin mi daha çok getiri sağlayacağı kesinliği olmayan bir konu olmaktadır. Alınan tahvil sonrası faizler artırılabilir bu durum ise tahvilin önemini düşürecektir. Örnek vermek gerekirse banka faizleri yüzde 10’ken yüzde 14 faiz veren bir tahvil alındığını düşünelim. Bu tahvil şu an için çok daha iyi bir kazanç getiriyor olacaktır. Banka faizleri yüzde 16’ya çıkarılırsa bu durum tersine dönecektir ve yüzde 14 faiz getiren tahvil daha az kazanç getiriyor hale dönüşecektir.

Burada faizler artmayıp da daha düşebilirdi. Yani tahvil yüzde 14 verirken banka faizi de yüzde 8’e düşebilirdi. Bu durumda ise tahviller çok daha değerli hale gelmiş olurdu çünkü piyasadaki faizin üzerinde kazanç elde edilmiş olunurdu. Uzun vadeli bir tahvil alınıldığını ve faizlerin sürekli olarak düşüşe yöneldiği düşünülürse bu durumda alınan tahvilin değeri çok daha önemli bir hale gelirdi. Kısaca hangisinin kazançlı olacağı tamamen değişkenlik gösterir, tahvil almadan önce piyasada faize yönelik neler olabileceğini düşünerek öyle adım atılmalıdır.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın