Devreden KDV İadeleri İlaç Olabilir

Google Haberlere Abone Ol

Devreden KDV İadeleri İlaç Olabilir

Kapanmalar nedeniyle ciro ve gelir kaybı yaşayan işletmeler. 80 milyar Türk Lirasını bulan devreden KDV alacaklarının kısa vadede ödenmesini talep ediyor. Bu dönemde ise finansmana erişimde çok sıkıntılar yaşandığına söyleyerek reel sektör temsilcileri ardından. KDV iadelerinin ödenmesinin, ana para ihtiyacının karşılanmasına ve şirketlerin faaliyetlerini sürdürebilmesine katkı vereceğini vurguladı. İKMİB Başkanı Adil Pelister ise şunları söyledi. “Önce iade sonra kontrol” sistemini önerdiklerini söyledi. Makine İhracatçıları Birliği Başkanı (MAİB) Kutlu Karavelioğlu ise mahsuplaşma istediklerini söyledi. Türkiye Konfeksiyon ve Hazır Giyim Sektör Meclis Başkanı Şeref Fayat ise “Sanayicinin bu finansman maliyetleriyle boğuşurken ise kendi alacağına ulaşamaması, çok büyük bir haksızlık. Geri ödeme yapılamıyorsa mahsuplaşma yoluna gidilmeli.” dedi.

Ürün satışı yapılsın Katma Değer Vergisi sonra ödensin

Pandemi de kârlılığın düşmesi ve yaşanan ciro kaybı Katma Değer Vergisi alacaklarını tekrar gündeme getirdi. Yeni yatırımlar için kaynağa ihtiyaç olduğunu belirten sanayiciler dolasıyla. Finansmana erişim sıkıntısı yaşandığı bu dönemde Katma Değer Vergisi iadelerinin önemli bir kaynak olduğuna dikkat çekiyor. 2020 Senesi sonu itibariyle Türkiye’de iki milyonu aşkın mükellefin iki yüz yirmi beş milyar Türk Lirası devreden Katma Değer Vergisi bulunduğu ifade ediliyor. Reel sektörün devreden KDV alacağı ise yaklaşık yetmiş ile seksen milyar Türk Lirasına ulaşıldığı vurgulanıyor.

İKMİB - İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği
İKMİB – İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği

KDV iade sürecinin hızlandırılması gerektiğini belirten İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Bununla birlikte önce iade sonra kontrol modeli gibi bir önerimiz olacak. Bu süreçte mükellefin iade taleplerinin alt firma kontrollerinin yapılması ve bütün eksikliklere cevap verilmesi üzerine yapılmakta olup lakin. Bu süreç bazen altı ay ile bir yıl bazen de bir yıldan uzun zaman almaktadır. Buna ilişkin önce iade, sonra kontrol modeli getirilebilir.” dedi. Konuya ilişkin diğer bir isteklerinin de üretici/ithalatçı firmalarda. ‘Satıştan Katma Değer Vergisi’ sistemine geçilmesi gerektiğini belirten önemle belirten Pelister. “Bizim önerimiz ürün satıldıktan sonra Katma Değer Vergisinin ödenmesi. Bu yöntem işletme sermayesini büyütmek için çok fazla önem taşıyor. Çünkü işletmelerimizin sürdürülebilirliği sağlayabilmesi ve ayrıyeten yeni yatırım yapabilmeleri için sermayelerini büyütmeleri gerekmektedir.” diye konuştu.

MAİB - Makine İhracatçıları Birliği
MAİB – Makine İhracatçıları Birliği

Katma Değer Vergisi alacağı borçları tam karşılıyor

MAİB – Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu. “Türkiye ihracatı içinde %11 civarı paya sahip olan sektörümüz Katma Değer Vergisi iadeleri için hayli mesai harcıyor. Bu fasıldan doğan alacağının finansman yüküyle uğraşıyor. Katma Değer Vergisi alacakları konusunda bazı üyelerimizin alacaklarının borçlarını neredeyse karşılar mertebelere ulaştığını duyuyoruz. Faizlerin bir hayli yüksek olduğu bu dönemde alacaklarımız çok çabuk kıymetini yitiriyor. Birikmiş Katma Değer Vergisi alacakları çok uzun zamandır sektörün çok öncelikli gündem maddeleri arasında yer aldığından son olarak. Kamu borçlarıyla mahsuplaşma önerisini cidden destekliyoruz.” açıklamasını yaptı.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın