Döviz Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Google Haberlere Abone Ol

Döviz Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Birikimlerinizi dövizle yapmak ve değerlendirmek isteyen kişilerin seçtiği bir mevduat yöntemidir. Ülkemizde genelde dolar ve euro ağırlıklı döviz hesapları tercih edilmektedir. Döviz birikimi yapmak ya da dövizle işlem yapabilmek için bir döviz hesabınızın olması gereklidir. Bankaların birçoğunda döviz hesabı bulunmaktadır. Döviz hesabı nedir? Yatırım yapmak istediğiniz para birimine göre hesabınızı oluşturup birikim elde etmektir. Özellikle günümüz koşullarında döviz hesabına yatırım yapanların sayısı artmıştır. Dolar ve Euro’nun yükselişe geçmesi yatırımcıları birikim ve işlem yapma birimi olarak dövize yönlendirmiştir.

Ülkemizin içinde bulunduğu koşullar değerlendirildiğinde döviz hesabından çok kısa sürede olumlu dönüş almak mümkündür. Bu sayede yatırımcı yatırımlarının karşılığını çabuk ve yüksek değerde alır. Döviz hesabı açarken vadeli mi vadesiz mi açılacağına karar verilmesi gerekir. İşlemlerini bu yönde yapacak kişiler tercihlerini buna göre değerlendirir. Döviz hesabınızı kullanırken dikkat etmeniz gereken konu para çekmek istediğinizde dövizle işlem yapan atmleri tercih etmeniz gerektiğidir. Her atm dövizle para çekmeye uygun değildir.

Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Döviz hesabı açmak için müşterisi bulunduğunuz bankadan işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Başka bir bankada işlem yapacaksanız seçtiğiniz bankaya gidip başvuru evrakları için gereken belgeleri doldurmanız gerekmektedir. Nüfus, ehliyet ya da pasaport gibi kimlik belgelerinden birini yanınızda götürmelisiniz. Kişisel bilgileriniz ve talep formunuzu doldurduktan sonra hesabınız kısa sürede açılıp kullanıma hazır hale gelecektir. Bankanızın internet şubesinden girip yeni bir döviz hesabı açabilirsiniz.

Para birimi olarak dilediğiniz döviz türünü girmeniz yeterlidir. Hesabınız aktif olduktan sonra dilediğiniz şekilde yatırımlarınızı, işlemlerinizi yaparsınız. Döviz hesabı nasıl açılır? sorusunun cevabını vermiş olduk. Bundan sonra birikimlerinizi döviz hesabınızla artırmak için gereken şeyleri yapmak sizin elinizde.

Vadeli Döviz Hesabı Nedir?

Vadeli döviz hesabı nedir? sorusunun cevabı: Birikimlerinizin değerlenmesi ya da faizle durduğu yerde gelir elde etmesi için seçebileceğiniz hesap türüdür. Vadeli döviz hesabı ile birikimlerinizi seçtiğiniz döviz türünden yaparsınız ve aylık ya da yıllık faiz oranlarından faydalanarak birikimlerinizi arttırırsınız. Paranız dolar ya da euro’nun piyasadaki dalgalanmasına bağlı olarak aylık ya da yıllık olarak değer kazanması mümkündür. Günümüzde vadeli hesap sahibi birinin hesabını kontrol altında tutması ve takibi önemlidir.

Faizdeki ve piyasalardaki dalgalanmalar döviz kurunu direkt olarak etkiler. Yatırımcılar kazanmak için dövizdeki bu hareketliliği iyi değerlendirmelidir. Bazı bankalar döviz hesabı açarken belli bir limit olması gerektiğini belirtir. Bu koşullar sağlanırsa işlem yapma şansınız olur. Hesap açarken bu konuya da dikkat etmelisiniz. Döviz hesabı açarken bankanın verdiği faiz oranına dikkat edilmelidir. Her banka kendi faiz oranını belirlemesi mümkündür.

Ayrıca vadeli hesaptan para çekerken faiz gününde çekme zorunluluğu olması mümkündür. Bankanın şartları önceden araştırılıp buna göre hesap açılmalıdır. Bazı bankalarda faiz bozulmadan para çekme şansı bulunmaktadır. Vadeli döviz hesabı açılışı sırasında bu gibi soruların yanıtlarının alınmış olması gereklidir. Yoksa birikimlerinizi olumsuz etkileyecek sonuçların oluşması mümkündür.

Döviz Hesabı Açmak İçin Neler Gerekli?

Döviz hesabı açmak için neler gerekli; mevcut bankanızdan yaralanabilirsiniz. Yeni bir bankadan döviz hesabı açmak için bankanın internet sitesi, çağrı merkezi, mobil uygulama gibi seçeneklerden birinden başvuru yapabilirsiniz. Bankaya gidip kişisel bilgilerinizin bulunduğu evrakları ve formu doldurup talepte bulunmanız gerekir. Her bankanın sistemi farklı olduğu için başvurunuzu değerlendirme şartları ve süresi de farklı olur. Bankaya gidip işlemlerinizi tamamladıktan sonra hesabınız kısa sürede aktif olur. Ve o andan itibaren döviz yatırımlarını işleme tabi tutabilirsiniz ya da birikimlerinizi dövizle değerlendirirsiniz.

Dövizle yapılan işlemlerde bankaların kriterlerine göre belli bir tutar paranız olması gereklidir. Vadeli hesap açmadan önce bunu araştırıp ona göre bankanızı seçmeniz gerekir. İnternetten birikimlerinizi kontrol edip değişikliklerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu sayede zaman ve para kaybetmezsiniz. Evinizin konforunda yaptığınız döviz işlemlerinizi aylık ya da yıllık faiz oranlarına göre değerlendirip kazanç elde edersiniz.

Günümüz koşullarında yatırım yapmayı düşünüyorsanız döviz hesabı sizin için en uygun ve birikimi yüksek bir seçenektir. Dolar ya da euro hangisine yatırım yaparsanız yapın birikimlerinizin değerlenmesi mümkündür. Vadeli hesabınızla siz çok ilgilenmeseniz de paranız durduğu yerden değer kazanması mümkündür.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın