Döviz Hesaplarının Değeri 235 Milyar Dolar Oldu

Google Haberlere Abone Ol

Döviz Hesaplarının Değeri 235 Milyar Dolar Oldu

Döviz hesaplarının değeri arttıkça vatandaşlarında ilgisi de devam ediyor. Bireysel banka hesaplarındaki döviz tutarı geride bıraktığımız hafta 1,9 milyar dolar arttı. Ticari hesaplardan yaklaşık olarak 1 milyar dolarlık döviz çıkışı yaşandı. Netice itibariyle tüm bankalardaki toplam döviz hesaplarının büyüklüğü 864 milyon dolar oldu. 235 milyar doların üstüne çıktı ve senesi 2020 yılını büyük bir rekorla kapattı bu nedenle.

2020 süresince piyasalarda yaşanan dalgalanmalar ile yurtiçi yerleşiklerin Türk Lirasındaki değer kaybı ve enflasyondan kendilerini güvenliğini sağlamak amacıyla tercih ettikleri döviz mevduatı senesi 235 milyar 658 milyon dolarla kapattı.

Bu bütün zamanların en yüksek döviz mevduatına işaret eder oldu. 31 Aralık 2020 itibariyle ise bir önceki haftaya göre döviz mevduatındaki yükseliş bu nedenle. 854 milyon dolar oldu. Dolar kurunun 7 lira 34 kuruşa kadar gerilediği haftada ise bireylerin yabancı para yani döviz mevduatı 1 milyar 864 milyon dolar artarak 150 milyar 195 milyon dolara çıkarken tüzel kişilerin yani bireylerin döviz mevduatı 1 milyar 10 milyon dolar gerileyerek tam 85 milyar 463 milyon dolara indi. Bireylerin döviz mevduatındaki yükseliş ise değerli maden hesaplarını arttırmalarından kaynaklandı olduğu gayet belli.

Merkez Bankası haftalık para ve banka bilgilerine göre ise 31 Aralık 2020 haftasında bireylerin dolar mevduatı fakat. 158 milyon dolar artışla 76.5 milyar dolara aynı zamanda. Euro hesaplarının dolar karşılığı 546 milyon dolar artışla 34.6 milyar dolara bu yüzden. Değerli maden depo hesaplarının dolar karşılığı 1 milyar 129 milyon dolar artarak 35.9 milyar dolara yükseldi. Ons altın dolar karşısında 2020 senesinin son haftasında aynı zamanda. 1900 dolar seviyelerinde prosedür gördü.

Döviz Hesaplarının Değeri

Net rezervlerde düşüş sürüyor

Merkez Bankası’nın net uluslararası rezervleri ise bir haftada tam tamamına 1 milyar 841 milyon dolar düşüş gözler önüne serdi. Ve tarihi düşük standardına geldi. Merkez Bankası bilgilerine göre şu şekilde. Bir önceki hafta 15 milyar 530 milyon dolar olan net uluslararası rezervler aynı zamanda. 31 Aralık ile sona eren haftada 13 milyar 689 milyon dolara geriledi.

Dolar 7 liranın altına düşecek mi?

Güncel döviz kurları haftanın üçüncü günü olan çarşamba gününde oldukça hareketliydi. Dolar ve euro kuru verilerinde son hali gözler önüne serdi. Analistlere göre piyasalar Merkez Bankası’nın yeni kararlarını çok olumlu karşıladı son olarak. Para girişinin devam etmesi halinde doların 6.80-6.90 lira standardına kadar devam etmesi bekleniyordu fakat. Fakat lüzum enflasyonun yüksekliği, lüzumsa ücretlerdeki artış nedeniyle bu civarda kalmasının zor bulunduğu belirtiliyor.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın