Dünya Bankası Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

Google Haberlere Abone Ol

Dünya Bankası Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

2. Dünya Savaşı’nın bitiminden hemen sonra kurulan Dünya Bankası bir diğer deyişle Uluslararası Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası’nın kuruluş amacı savaş sonrasında ülkelerin ekonomik güçlerini yeniden kazanmasına yöneliktir.

Savaş sonrasındaki amacı ülkelerin büyümesi ve kalkınması olsa da günümüzdeki misyonu çok daha geniştir. Şu anda Birleşmiş Milletler çerçevesi altında çalışan Dünya Bankası sorunlara küresel boyutta bakar. Küresel boyuttaki ekonomik sorunların çözülmesinde görev alan bankaya şu anda 188 ülke kayıtlıdır. Her ülke Dünya Bankası’na yatırdığı sermaye kadar oy oranına sahiptir. Dünya Bankası’nın %55’lik sermayesi 11 büyük ülke tarafından oluşturulmuştur. Ülkemizin bu sermayedeki oranı ise %0,5’tir. Oy oranımız da düşük sermayemiz nedeniyle azdır.

Dünya Bankası ekonomik bir gelişme üzerine karar alacağı zaman üye ülkeler içerisinde bir oylamaya gider. Her ülke bankaya yapmış oldukları yatırım kadar oy oranı gücüne sahip olduğu için adil bir oylama sisteminin olduğu da söylenemez.

Dünya Bankası Logo

1945 yılında kurulmuş olan Dünya Bankası’na ülkemiz 1947 yılında üye olmuştur.

Banka içerisinde bulunan ülkeler ekonomik güçlerine ve yatırımlarına göre 4 gruba ayrılmıştır. Ülkemiz Türkiye ise üçüncü grupta yer almaktadır. Ülkemizin sürekli olarak 3. dünya ülkesi olarak tanımlanması Dünya Bankası’ndaki konumundan dolayıdır.

 

Ülkelerin Dünya Bankası’na yaptıkları yatırımlar ise kredi notlarının belirlenmesinde etkendir.

Örneğin %0,5’lik sermayeye sahip olan Türkiye Dünya Bankası’ndan 5 yıl geri ödemesiz 17 yıl vadeli kredi alabilmektedir. Bu yüzde oranı yükseldikçe geri ödeme süresi ve çekilebilecek kredi miktarı artabilmektedir. Tüm dünyanın ortak bankası olarak görülen bu merkez 3 farklı birim tarafından yönetilmektedir. İçerisinde Dünya Bankası Guvernörler Kurulu, İcra Direktörleri Kurulu ve Başkanlık bölümleri bulunan merkez yılda 1 defa resmi olarak toplanmaktadır. Bu toplantıların dışında küresel acil bir sorun olduğunda ekstra toplantılar gerçekleşebilmektedir.

Kararların alınmasında önemli bir görevi olan İcra Direktörleri Kurulu her 2 yılda bir yenilenmektedir. 24 üyeden oluşan bu kurul dünyanın farklı bölgelerinden seçilmektedir. Bu sayede farklı görüşlerin alınması sağlanmaktadır.

Dünya Bankası’nın ana misyonları arasında ise şunlar yer alır;

  • Küresel yoksulluğun sona ermesi.
  • Ülkelerin ekonomik durumlarının iyileştirilmesi
  • İstikrarlı bir yapıya sahip olunması

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

  1. Cok muhteşem bir bankasiniz sizin gibi bankaları beni gerçekten fazlası ile gururlandırıyor

Bir cevap yazın