E-Ticaret Sektörü Yeni Yılda 400 Milyar TL Hedefliyor

Google Haberlere Abone Ol

E-ticaret Sektörü Yeni Yılda 400 Milyar TL Hedefliyor

2021 Yılı başlaması itibariyle e-ticaret sektöründe pandemi dönemiyle ile birlikte çok önemli gelişmeler yaşandı. Neredeyse tüm insanlar evlerinden çıkmadan bir şekilde eski alışveriş alışkanlıklarını yeni alışveriş türleriyle değiştirdi. Tüketicilerin büyük önem verdiği bu sektör bu surecide çok iyi değerlendirerek çok büyük bir güce sahip olmuş oldu. Bu kadar artan talep bulunduğu için ise fiziki satış yapan çok fazla marka online mağazalar açıp sektöre ilk adımlarını atıp e-ticaret pazarına dahil oldu. Kısa adıyla E.T.İ.D. yani Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği 2020 yılı elektronik ticaret verilerini açıkladı. 2019 Yılına göre sektörün %85 büyüdüğünü ve 2021 yılındaki hedefi olarak 400 milyar Türk Lirası belirlendi.

E-ticaret Sektörü Yeni Yılda 400 Milyar TL Hedefliyor

Online alışverişin zirvesinde market sektörü var

E-ticaret sektörü 2020 verilerine göre büyük bir artış gösterdi. ETİD Yönetim Kurulu Başkanı olan Emre Ekmekçi durumu şöyle özetliyor. “2020 Yılı E-Ticaret yılı oldu. Büyük bir rekora imza atıldı, yüzde seksen beş oranında büyüdü. Bunun en büyük sebebi ise Pandemi olarak biliyoruz. Tahminlerimize göre E-ticaret sektörünün bu yılı 250 milyar Türk Lirası civarı bir hacimle kapatmasını beklentimiz var. E-ticaretin yükselen yıldızları ise Taze ve soğuk zincir oluyor. Eskiden e-ticaret denince akla gelen 45 yaş altı oluyordu. Artık yaş skalası çok değişti ve 18-70 arası oldu. Ortalama sepet tutarları ise tüm kartlı işlemler için 178,8 TL, havale, EFT ve benzer ödemeler için 63,2 TL ve kapıda ödeme ile yapılan tutar 70,6 TL oldu. E-ticaret sektörünün zirvede olan şehirleri ise sırasıyla 1-İstanbul 2-Ankara 3-İzmir 4-Bursa 5-Antalya 6-Konya oldu.

E-Ticaret ile Uğraşan Kobilerin Sayısı 100 Bin Oldu

Kobiler ülkemizde hem fiziksel olarak hem de dijital kanallar aracılığı ile satışları yapıyorlar. Kobilerin yüzde 63’ü fiziksel kanallarda pandemi sebebinden dolayı ciro düşüşü yaşadı. Dolayısıyla dijital kanallar sayende ayakta durulur şu sıralarda. Geçen sene KOBİ sayısı 69 bin olmuştu. Bu sene bu rakam 100 bine yükseldi. Ülkemizde toplam olarak şu anda 68 bin 457 işletme e-ticaret işinde faaliyet gösteriyor. Bütün Sektörün yoğunluğunu taşıyan kargo sektörü geçtiğimiz yıl yaşanan çoğu sorunu bu yıl yaşamadık.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın