Elektrikli Araç Sektöründeki İş Fikirleri

Google Haberlere Abone Ol

Yükselişte Olan Elektrikli Araç Sektöründeki İş Fikirleri

Elektrikli otomobiller günümüzde artık yavaş yavaş popüler hale gelmeye başladı. Özellikle Avrupa’da yaygınlığı daha fazla olan elektrikli otomobiller için araştırmacılar 2040 yılında Dünya’da bu araçların etkin olacağını söylemektedirler. Özellikle Türkiye’de bu konuda yerli otomobil girişimiyle ses uyandırdı.

Elektrikli Araç Sektöründeki İş Fikirleri

Neden Elektrikli Otomobiller Tercih Edilmelidir?

Peki, neden elektrikli otomobiller tercih edilmelidir? Bu sorunun cevabını şöyle sıralayabiliriz:

  • Elektrikli araçlar petrol ihtiyacını ortadan kaldırmaktadırlar.
  • Egzoz salınımına bağlı olarak ortaya çıkan çevre kirliğinin önüne geçebilmektedir.
  • Elektrikli araçlar maliyet olarak benzinli ve dizel araçlara göre daha avantajlıdır.
  • Şehirlerde gürültü kirliliğinin önüne geçebileceklerdir.
  • Emisyonu olmayan araçlardır.
  • Yolda kalındığı zaman bir şarj cihazı ile yoluna devam edebilir.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda yakın gelecekte elektrikli otomobiller yaygın olacak ve buna bağlı olarak hizmet sektörü de gelişecektir. Peki, elektrikli otomobillerin olduğu yerde nasıl işler yapılabilir?

Elektrikli Araç Sektöründeki İş Fikirleri

Elektrikli Araç Sektörü İçin İş Fikirleri

Bu sektörde iş kurmak isteyenler için en önemli tavsiyelerden birisi ‘’ Kamusal alanda şarj istasyonu’’ kurma fikridir. Elektrikli araçlar artmaya başladığı zaman doğal olarak da şarj istasyonlarına olan talep artacaktır. Daha fazla şarj istasyonu ise bu araçların teşviki için önemli bir husus olacaktır. Bu yüzden yapılacak en karlı işlerin başında kesinlikle şarj istasyonu kurma fikri olmalıdır.

Şarj istasyonlarının olduğu yerde aranan diğer özellik ise mola yerleri olacaktır. Bir elektrikli aracın şarj edilmesi için gereken minimum süre 30-40 dakika civarındadır. Bu yüzden buraya gelen insanlar bu süre zarfında ihtiyaçlarını gidermek isteyebilirler. Sunulan mola hizmetinde de bir kahve ikramı alanı olması önemli bir teşvik edici unsur olabilir. Bunun yanı sıra yine tuvalet ve benzeri ihtiyaç alanları da yine sunulabilir.

Elektrikli araçların artmasıyla ortaya yeni bir problem çıkacaktır. Elektrikli araçlarda kullanılan bataryalar ile her zaman kullandığımız telefonlarımızda ki lityum özellikli bataryalar aynıdır. Yani bu malzemelerin belirli bir zaman sonra ömürleri dolmaktadır. Elektrikli araçların da bataryaları geri dönüşüme kazandırılmak için toplanması gerekmektedir. Bu yüzden yeni bir iş kolu olarak atık bataryaların toplanılması da bir sektör haline gelebilir.

Elektrikli araçlar için yapılabilecek diğer hizmet türlerinden birisi de bu araçlar için servis ağı kurulması olacaktır. Ortaya çıkan markalar için servis ağı kurabilir ve hizmet verebilirsiniz.

Bir diğer sektör tarzı da bu elektrikli araçlar için evde şarj istasyonu kurulumu olabilir. Özellikle birçok insan işten eve geldiği zaman araçlarını evlerinin otoparkında veya garajında şarj etmek isteyebilir. Bu yüzden sağlayacağınız bir servis ağı ile evlere şarj aleti kurulumu karlı bir iş olabilir.

Şarj istasyonlarının kurulumu yapılırken tabii bunların nasıl kurulacağına dair bir hizmet ağı da kurabilirsiniz. Vereceğiniz eğitim sonucunda kişilere sertifika verebilir ve onları yetkin hale getirebilirsiniz.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın