Elektrikli Otomobillere Yeni Özel Tüketim Vergisi

Google Haberlere Abone Ol

Elektrikli Otomobillere Yeni Özel Tüketim Vergisi

Türkiye’de yeni yeni popüler olup çoğalan elektrikli otomobillere Özel Tüketim Vergisi artışı yaşandı. Resmi Gazete’de yer alan yeni oranlara göre, motor kuvveti 85 kWh’ı geçmeyen elektrikli otomobillerin ÖTV seviyesi yüzde 3’ten yüzde 10’a, motor kuvveti 85 kWh ile 120 kWh arasında kalan elektrikli otomobillerin ÖTV seviyesi yüzde 7’den yüzde 25’e, motor kuvveti 120 kWh geride bıraktığımız elektrikli otomobillerin ÖTV seviyesi ise yüzde 15’ten yüzde 60’a yükseldi. Türkiye’de satılan elektrikli otomobillerin mühim bir bölümü lüks segmentte yer alıyor. Dolayısı ile bu gruptaki vasıtaların ÖTV’lerinde yaşanan artış, etiket fiyatlarına aşağı yukarı yüzde 40 zam olarak yansıyacak.

TOGG ve Günsel

Öte yandan, yollara çıkmak amacıyla gün sayan yerli elektrikli otomobillerde ÖTV artışı ortaya gelecek. Buna göre, motor kuvveti 85 kWh’ı geçmeyen elektrikli otomobillerin ÖTV seviyesi yüzde 3’ten yüzde 10 çıktı. Motor kuvveti 85 kWh ile 120 kWh arasında kalan elektrikli otomobillerin ÖTV seviyesi ise yüzde 25 olarak belirlenmiş oldu. Bu gruptaki vasıtaların ÖTV seviyesi son planlama evveli yüzde 7’ydi. Yapılan değişiklikler ile birlikte, daha evvelce yüzde 15 seviyesinde ÖTV yapılan motor kuvveti 120 kWh geride bıraktığımız elektrikli otomobillerin yeni ÖTV seviyesi ise yüzde 60 oldu.

LÜKS ARAÇLARI VURDU

Porsche’ın Taycan modeli üç değişik versiyon ile satışa sunuluyor. Aracın 4S adlı giriş versiyonu 390 kW, Turbo adlı orta versiyonu 500 kW ve Turbo S adlı üst versiyon 560 kW güç üretiyor. Taycan sürümlerinin ÖTV’si %15’ten %60’a çıktığından fiyatının 550 bin TL’lik artış yaşanacağı neticesine varılabilir. BMW’nin iX3 modelinin kuvveti ise 210 kW olarak belirtiliyor. Yeni ÖTV seviyesi yüzde 60 olarak belirlendiğinden, iX3’ün fiyatı 300 bin TL’den çok artmış oldu. Bu elektrikli otomobilin ÖTV’si de Taycan gibi yüzde 60’lık dilime girmiş hala. Dolayısı ile I-Pace’in fiyatında da yüzde 40’a yakın artış ortaya gelecek.

Togg Yerli Elektrikli Otomobil

YERLİLERDE YOLA ÇIKMADAN VERGİ ARTIŞI

Yapılan ÖTV değişikliği ilk bakışta yalnızca ithal elektrikli otomobilleri etkilemiş gibi duruyor. Kesinlikle unutulmamalı ki Türkiye’nin yerli otomobili de %100 elektrikle çalışan bir otomobil olacak. KKTC’nin yerli ve milli otomobili Günsel de yüzde yüz elektrikle çalışan bir otomobil. Günsel de TOGG gibi en üst ÖTV diliminde yerini alıyor.

DÜNYADA DURUM NE?

Türkiye’de elektrikli otomobillerin vergisinde artış yaşanırken, dünyada ise tam aksi bir hal söz konusu. Avrupa’da bir çok ülke hava kirliliğini azaltmak için sıfır emisyon yapan elektrikli otomobillere teşvikler veriyor. Avrupa’da elektrikli otomobillerin yoğun olduğu ülkelerin başında Norveç geliyor. Almanya’da ise %100 elektrikli otomobil alımlarında 4 bin euroluk devlet desteği veriliyor. Hem de bu vasıtalardan 10 sene süresince taşıt vergisi alınmıyor. Dünyanın en büyük otomobil ve elektrikli otomobil piyasası Çin’de yer alıyor. Çin elektrikli vasıtalara 2 bin ile 3 bin euro arasında değişen tutarlarda indirimi yer alıyor. ABD’de de elektrikli vasıta alıcıları 7 bin 500 dolarlık vergi indirimi alıyor.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

  1. Elektrikli otomobiller gerçekten çevremiz için güzel şeyler vaad ediyor

  2. Elektrikli otomobiller çevremiz için güzel umarım ki fiyatları makul olur yoksa sade vatandaşların ulaşması imkansız.

Bir cevap yazın