Emtia Nedir? Emtia Ürünleri Nelerdir?

Google Haberlere Abone Ol

Emtia Nedir?

Emtia ticarete mevzu olan mallardır. Ticarete mevzu olan bu mallar ise son derece büyük birer detaylıya sahiptir. Bunlar buğdaydan petrole kadar gidecek çok geniş bir yelpazeye sahip mamullerdir.

Emtia Ürünleri Nelerdir?

Emtia mamulleri esas olarak dört ayrı başlıkta incelenmektedir. Bunlar kıymetli metal (maden), tarım mamulleri, enerji kaynakları ve canlı hayvanlardır.

Bazı Emtia Çeşitleri
Bazı Emtia Çeşitleri

Değerli Madenler

Değerli madenler en bilineni ise altındır. Bunların her birisi ayrı ayrı yatırımcılar doğrultusundan değerlendirildiği için dolasıyla. Bir takım mühim değer madenler ile ilgili bilgi vermekte fayda vardır.

Altın

Altın kıymetli madenler amacıyla da alımı satımı oluşturulan ve sayısal değeri dünyada mühim bir mevzumda duran madenlerden birisidir. Temel olarak fiyatını belirleyen iki faktör dolar ve onstur. Ons ise dünya genelinde tespit edilen bir altın ölçüsüdür fakat. Bu ölçü her ne kadar dünyada ortak sayılsa da ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Genellikle ise bu rakam 31.10 rakamı üstünden işler. Kazanç seviyesi yüksek bulunduğu amacıyla ve para birimlerine oranla sayısal değerini daha çok koruyup daha güvenilir bulunduğu amacıyla çoğu yatırımcı amacıyla ön safta gelir.

Gümüş

Gümüş fiyat olarak altın kadar yüksek olmayan ve altına göre rakamı son derece düşük kalan fakat. Kazanç olarak altından az kalmayan bir kıymetli madendir. Takılarda altın kadar tüketimi süregelen olan bir kıymetli madendir. Alım satım amacıyla çoğu yatırımcının ilgisini çeken ve prosedür gören bir üründür.

Platin

Platin gümüşten daha kıymetli altından ise daha değersiz bir madendir. Fiyatı altının aşağı yukarı olarak yarısıdır. Kullanım kısmı takılardan diş bölümünde sarf edilen mamullere kadar çoğu alanda süregelen olan bu maden gene yatırımcılar amacıyla kıymetli ve alım satımından mühim ölçüde kazanç sağlanabilecek bir yatırım aracıdır.

Bakır

Bakır diğer bahsi geçtiğimiz madenlere oranla daha az değere sahiptir. Elektronik bölümünde yeme-içme eşyalarının yapımında ve gene kuyumculukta sarf edilen bir üründür. Diğerleri kadar kıymetli olmayan bu maden de mühim bir emtiadır.

Tarım Ürünleri

Tarım mamulleri alımı satımı oluşturulan ve halkın esas beslenme gıdasını meydana getiren mamullerdir. Bu mamuller emtia denince halk doğrultusundan daha az akla gelen fakat ticaretini çoğu bireyin yaptığı ve mühim kazançlar elde ettiği mamulleridir. Yatırımcılar doğrultusundan da ticaret borsaları doğrultusundan alım satımı oluşturulan ve aynı altın gibi gümüş gibi prosedür gören bu mamullerin alım satımı çoğu borsada yapılabilir. Bunlar başta İstanbul borsası olmak üzere Mersin borsası Adana borsası gibi çoğu borsa üstünde prosedür görmekte ve bitkisel yağlar, kuru meyveler gibi detaylı mamullerden oluşmaktadır.

Yeni Nesil Enerji Kaynakları
Yeni Nesil Enerji Kaynakları

Enerji Kaynakları

Enerji kaynakları insanlar doğrultusundan detaylı ihtiyaçların kullanılması amacıyla (elektrik, ısınma…) çıkarılan ve kullanıma açılan kaynaklardır. Bunlar,

Doğalgaz: Genellikle ısınmada sarf edilen yüksek enerjiye sahip bir kaynak
Petrol: Ham petrol ya da işlenmiş durumuyla benzin ise bilhassa taşıtların kullanılmasında harcanan bir enerji kaynağı türüdür.
Kömür: Doğalgaz ve petrole oranla daha az kıymetli ve ısınma gibi detaylı alanlarda sarf edilen bir enerji kaynağıdır.

Bu anlatılan üç enerji kaynağı başta olmak üzere detaylı enerji kaynakları da emtia sınıfına girmektedir. Ticareti ise yapılmaktadır.

Canlı Hayvan Pazarı
Canlı Hayvan Pazarı

Canlı Hayvanlar

Sığır vb. canlı ticareti oluşturulan hayvanlar gene emtiaya mevzu bir diğer alandır. Bu hayvanların da alımı diğer söz hususu altın gibi ya da tarım mamulleri gibidir. Aynı şekilde prosedür görürler.

Kısaca emtialar ticarete söz hususu malların toplu şekilde isimlendirilmesidir. Ve dört ayrı başlık altında değerlendirilebilmektedir.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın