Faiz indirimi son çeyreğe kadar gündemde değil

Google Haberlere Abone Ol

Faiz indirimi son çeyreğe kadar gündemde değil

TCMB Başkanı Naci Ağbal “Bu sene uzun 1 vakit faiz indirimi düşünmek olası görünmüyor” dedi. Ağbal, işlemiş döngüler faizi çok erken indirmenin ekonomik maliyetleri bulunduğunu gösterdiğini belirtmiş oldu.

Beyanat veren Ağbal, yabancı merkez bankaları ile yabancı para swap anlaşmaları yapma planlarımız yok fakat. Ağbal, harcanan yabancı para rezervlerini ihaleleri kullanarak sabırlı şekilde artıracaklarını vurguladı.

2020 Yılının ocak ayı enflasyon rakamlarının ön görülere yönelik yukarıya yönlü rizikoya işaret ettiğini bildiren Ağbal bundan dolayı. Enflasyonda ön görü patikasının üstünde rastgele 1 hareket olmadan evvel öncelikle. Para politikası sıkılaştırmaya hazır olduklarını ifade etti. Ağbal, merkez bankasının hedefinin para politikası kararları ile pazarının önüne geçmek bulunduğunu anlattı.

TCMB Başkanı, piyasalara TCMB’nin siyaset kararlılığının bilincine vardıkça daha çok sermaye girişi beklediklerini ifade etti.

Ağbal’ın açıklamaları ise şöyle:

Görevde bulunduğunuz sürede altı yüz yetmiş beş baz puanlık faiz artışına gittiniz. Yabancı yatırımcıların hatırı sayılır çok fazla ölçüde girişleri oldu. Özellikle Türk Lirası yüzde on beş seviyesi kadar değer kazandı. Siz ilk 3 ayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

TCMB Başkanı Naci Ağbal

İstediğiniz yere doğru ilerliyor musunuz?

Son 3 ayda para politikası yaklaşımında ve para siyasetinin duruşunda mühim 1 paradigma değişimine gittik. Atmış olduğumuz adımlar ile ise atacağımız ek adımlarla bu değişimi pekiştireceğiz bundan dolayı. Umuyorum para siyasetine duyulan emniyet daha da artacaktır. Şuana kadar, Para politikasında, şeffaflık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik ilkeleri kapsamında hareket ettik bu tür de devam edeceğiz. Biz TCMB olarak kalıcı fiyat devamlılıkları sağlamak en mühim vazgeçilmez görevimiz. Bu bakımdan enflasyonu kademeli olarak düşürmek hedefiyle 2023 senesinde % beş orantısında devamlılık kazanması fakat. Kalıcı 1 fiyat devamlık oluşturulması şu anda en mühim evvelliğimiz. Bu hedefe yönelik gece-gündüz ekibimizle çalışıyoruz. Zorlu 1 vakit içerisinde bulunduğumuzun bilincindeyiz. Attığımız ve atacağımız adımlarla bu hedefe hizmet edecek fakat. 1 para politikası çerçevesini oluşturup kararlılıkla uygulamalara çok dikkatli devam edeceğiz.

Para Politikası

Para siyasetinin reaksiyon fonksiyonunu hangi koşullarda ve şartlarda ne yönde hangi stratejik ölçütler ve göstergeleri temel alarak uygulayacağımızı kamuoyu ile açık ve net 1 şekilde paylaştık. Bu para politikasında öngörülebilirliği ve hesap verilebilirliği çok ne olarak kesinlikle artırdı. 2023 senesine kadar para siyasetini sıkı 1 duruşla, diğer 1 deyişle, kuvvetli dezenflasyonist tesir yapacak derecede 1 para politikası seti ile % beş hedefini elde edene kadar koruyacağız. Aynı zamanda, gelinen seviyenin kalıcı fiyat devamlılıklara işaret etmiş olması da hedefi elde etmek kadar mühimdir. Yüzde beş hedefine varıncaya kadar gerçekleşen/beklenen enflasyon seviyesi patikası ile para politikası faiz seviyesi patikası arasındaki seviye kuvvetli 1 dezenflasyonist denge gözetilerek oluşturulacak ve bu denge daimi korunacaktır.

Sıkı para politikası duruşunun uzun vakit devamını amacıyla önemsiyoruz?

Çünkü çok erken 1 aşamada, geçici amaçlarla enflasyonun aşağı yaklaştığını görünce sıkı para politikası duruşundan çıkarsanız, işlemiş tecrübeler göstermiştir ki, enflasyon yine yukarıya yönlü hareket etmektedir. Bu halde da sıkı para politikası uyguladığınız dönemdeki kazanımlarınızı da kaybedebiliyorsunuz. Bu amaçla % beş hedefini sağlayana kadar sabırlı olacağız. 2006 Yılında başlanan açık enflasyon hedeflemesi rejimini tüm unsurlarıyla önümüzdeki vakitlerde uygulayacağız. Alacağımız kararlarla ve yapacağımız kuvvetli iletişimle pazarının önünde giderek beklentileri yönetmek hedefiyle fiyat devamlılık hedefi tarafında fiyatlama davranışlarını istediğimiz noktaya taşıyacağız.

Bildiğiniz üzere, elastik para politikası yaklaşımını sonlandırdık. Yalın para politikası çerçevesi içerisinde hareket edeceğiz. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası asli fonlama aracı Politika faizi olan kısacası. 1 hafta vadeli repo faiz seviyesi olmaya devam edecek. Koridor tekniği üstünden ya da geç likidite penceresi üstünden fonlama yapılmayacak. Böylelikle, para politikasında öngörülebilirlik ve şeffaflık devam edecek.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın