Gübretaş Arazisindeki Bulunan Altın Teyit Edildi

Google Haberlere Abone Ol

Gübretaş Arazisindeki Bulunan Altın Resmen Teyit Edildi

Gübretaş’ın (Gübre Fabrikaları Türk Anonim Şirketi) Bilecik ilinde bulunan Söğüt Altın Madeni Projesi ile olarak kamuoyu ile paylaştığı bilgiler şu şekilde Türkiye Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu (UMREK) tarafından gübretaş arazisindeki bulunan altın resmen teyit edildi.

Değeri 3,5 milyon onsluk altın yani 6 milyar dolar

2008 Yılında işletilmek üzere Koza Altın firmasına verilip ancak şirketin yükümlülüklerini yerine getirmemesinden dolayı Gübretaş tarafından sözleşmenin iptali için dava açıldı. Dava 2019 yılının aralık ayına kadar temyiz aşamaları dahil olmak üzere sürdü ve sonuçlandı. Tüm haklarının tamamı ise Gübretaş’a teslim edilmesine karar verildi. Gübretaş altını kendisi çıkartmak için ise 31.03.2020 tarihinde Gübretaş Maden Anonim Şirketini kurduklarını bildirdi. 18.01.2020 Tarihinde verilen K.A.P. haberine göre Halit Semih Demircan, Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş. Genel Müdürlüğü görevine getirildiği resmi olarak duyuruldu.

Söğüt Altın Madeni Projesi UMREK Tarafından Resmen Teyit Edildi

Gübretaş’ın resmi açıklamasına göre; “07 Aralık 2020 tarihinde paylaşmış olduğumuz tüm bilgiler maden kaynak ve rezervine ilişkin UMREK yetkili kişileri tarafından teyit edilmiş durumdadır. 82050 Ruhsat Numaralı Söğüt Altın Madeni Projesine ilişkin tüm teknik çalışmalar şu anda sürmekte olup, gelişmelerin hepsi kamuoyu ile sürekli paylaşılacaktır.”

Gübretaş Arazisindeki Bulunan Altın Teyit Edildi

GUBRF Şirket Hissedarları Mutlu

Borsada “GUBRF” kısa kodu ile işlem gören hissenin dolaşımdaki payı %23,75 oranındadır. GUBRF Bist 30 endeksinde yer alıyor bu Türkiye’nin en büyük 30 firmasından biri olduğunu gösteriyor. 1 Yıllık durumuna bakıldığında ise görmüş olduğu en düşük rakam 8.45 Türk Lirası olarak görülürken en yüksek rakam ise 88.60 Türk Lirası olarak görülmekte. Buda firmaya güvenip 1 yıl önce yatırım yapanlara 10 kat civarı gelir getirmiş durumda. Yani kısa bir özet getirmek gerekirse 1 Yıl içinde 1 Türk Lirası koyanlar 10 Türk Lirası almış oldu diyebiliriz. Bunun sebebi ise büyük ölçüde tabiki bulunan madem. Çünkü bulunan madenin şuandaki tahminlere göre Türkiye’de ilk sırada dünyada ise 5. sırada olduğu tahmin edilmektedir. Gübretaş’ın resmi internet sitesinden alınan bilgilere göre firmanın 2.765 Satış Noktası, 120 Ürün Çeşidi, 569 Çalışanı, 2 Liman, 5 Lojistik Merkezi, 5 Üretim Tesisi, 4 Laboratuvar, 1 Ar-Ge Merkezi ve 8 Bölge Müdürlüğü ile faaliyet gösterdiği belirtilmiştir.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın