Hisse Senedi Performansı Nedir?

Google Haberlere Abone Ol

Hisse Senedi Performansı Nedir?

Hisse senetleri sermaye şirketlerinin ortak olduklarına payları ile ortaklıklarını belgelemek adına vermiş olduğu önemli evraklardır. Diğer bir tanımıyla ise bir şirketin anaparasının eş değer parçalarından olarak görülmektedir.

Bu süreçte hisse senetleri bir mülkiyeti veyahut ortaklığı temsil etmektedir. Hisse senetlerinin standart bir getirisi bulunmamaktadır ve şirketin yatırım kararlarının dengesine göre değeri farklılık göstermektedir. Bahsedilen hisse senetlerini ihraç etmek amaçlı Sermaye Piyasası Kurulu’ndan izin almak zorunludur. Hisse senedi çıkarabilecek kurumlar;

  • Anonim şirketler,
  • Sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler,
  • Özel kanunla kurulmuş kurumlar ’dır.

Bu olayların hisse senetleri de bahsedilen Sermaye Piyasası Kurulu denetimi sonucunda ortaya çıkarılmaktadır. Borsa içerisinde en fazla işlem gören yatırım araçları hisse senetleri ise bu yüzden hem yatırımcı hem de şirketler için oldukça önem arz etmektedir.

Hisse senedi performansı nedir? Hisse senedi performansı, bir pay senedinin bedeli ile değerinin artması veyahut azalması olayının göstergesidir. Bu Performans karakteristik açıdan pay senedi fiyatındaki dalgalanma sonucunda ölçülmektedir. Bununla ilişkili olarak bir pay senedinin fiyatında artış olduğunda bu durum pay senedinin iyi bir performans gösterdiğini işaret eder. Tam tersi bir durumda, pay senedi fiyatında azalma yaşandığında ise düşük performans gösterir.

Hisse Senedi Performansını Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Birçok durum, pay senedinin piyasadaki başarısını etkilemektedir. Ekonominin genel sağlığı bunların arasında en önemlisi denilebilir. Ekonomik gerileme sonucunda birçok pay senedinde bedel düşüşü yaşanmaktadır.

Borsa içerisinde ki bulunan vaziyet bir diğer etken olarak gösterilebilir. Fiyatların uzun bir süre daha düşüş trendin de olacağı beklentisi olduğu durumlarda yani ayı piyasasında, yatırımcılar hisselerden kaçınır. Talepte yaşanan bu düşüş doğal olarak pay senedi fiyatlarını da düşürür. Tam tersi durumda yani piyasanın yükseliş trendin de olduğu yani fiyatların ilerleyen dönemlerde iyi olacak bir ortamda seyredeceği ve yatırımcıların alıma geçeceği dönem olan boğa pazarı boyunca da yatırımcılar fiyatları yukarı çeken fazlaca saldırgan alımlar yaparlar. Talepte yaşanan bu yükseliş de pay senedi fiyatlarını arttırır.

Sonuncu ve hatta en önemli pay senedi performans etkeni ise şirketin sağlığıdır. Mesela, iki işletme arasında yaşanan birleşme söylentilerinin fazlası vakit pay senedi fiyatını yükseltirken, şirketin en sonda ki düşük kazançları ise yatırımcıları pay senedini satmaya yönlendirebilir. Bu durum bile fiyatları aşağı çekebilmektedir. Bu duruma bakıldığında da bir pay senedinin performansı genellikle şirketin performansına bağlıdır.

Hisse Senetlerinin Kısa Dönem Performansları Nelerdir?

Satın alınan hisse senetlerinin her zaman belirli ve aynı performansı göstermesini beklemek yanlıştır. Bu durumdan dolayı yatırım yapılan dönem içerisindeki performanslarını dikkatlice incelemek daha doğrudur. Bu durum açık nedeni ise hisse senedinin fiyatında uzun zamanlı bir dalgalanma oluştuğunda herhangi bir gösterge değeri taşımayacaktır.

Uzun soluklu bir yatırım isteyenler hisse senetlerinin performanslarına çokça dikkat etse de ülke ekonomisi gerileme dönemindeyse hisse senetlerinde ki satış durumu daha az seviyelere inmektedir. Bu olaya benzer olarak nitelendirebileceğimiz diğer bir durum ise kısa vadede yatırım yapmayı uman yatırımcıların ekonomik haberlere daha çok dikkat etmeleridir. Kısa vadeli yatırımcıların az bir değer artışı yaşandığında hisse senetlerini satışa çıkarma durumu çok fazla görülen de bir durumdur.

Hisse Senetleri ile İlgili Bilinmesi Gereken Unsurlar:

  1. Hisse senedi yatırımında en düşük ya da en üst bir sınır yoktur.
  2. Hisse senedi fiyatlarında etkili olan olaylara hâkim olunması gerekmektedir.
  3. Spekülatif hisseler oldukça yüksek kazançlar getirmektedir yahut aynı zamanda fazlaca risk içeren hisselerdir.
  4. Borsaya başlamadan önce miktar yatırım deneyiminin olması daha avantajlı olmaya yol açacaktır.
  5. Bilinmeyen bir sektördense hâkim olunan ya da fikir sahibi olunan sektörlere ait hisseleri seçmek her zaman daha avantajlıdır.
  6. Hisse senetleri kolayca paraya çevrilebilmektedir.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın