Kartla ödeme tutarı 2020 Ocak ayında yükseldi

Google Haberlere Abone Ol

Kartla ödeme tutarı 2020 Ocak ayında yükseldi

BKM bilgilerine göre, kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile yani başka bir deyişle. Tüm kartla ödemeler 2020 senesi Ocak ayında oluşturulan toplam ödeme tutarı bir önceki senenin aynı devresine göre % 16 artarak 103 milyar Türk Lirası oldu.

BKM, Ocak ayına dair kartlı ödeme verilerini açıkladı. Buna göre, Ocak ayı sonucunda Türkiye’de 76,5 milyon adet kredi kartı, 140,3 milyon adet banka kartı ve kırt dört milyon adet ön ödemeli kart kullanılıyor.

2019 senesinin Ocak ayı ile kıyaslandığında kredi kartı adedinde % 9’luk ardından. Banka kartı adedinde % 5’lik sonrasında. Ön ödemeli kart adedinde ise % 31’lik artış yaşandı.

Kartla ödeme artarken kart sayısı da %10 arttı

Toplam kart adedi ise 260,8 milyon adede erişerek. Geçtiğimiz senenin aynı devresine göre %10 arttı.

Kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile Ocak ayında oluşturulan toplam ödeme tutarı sonuç olarak. Bir önceki senenin aynı devresine göre % 16 artarak 103 milyar TL oldu.

Türkiye'de kullanılan ödeme sistemleri
Türkiye’de kullanılan ödeme sistemleri

Bu ödemelerin 86,2 milyar Türk Lirası kredi kartları ile yapılırken ardından. 15,6 milyar Türk Lirası da banka kartları sonrasında. 1,2 milyar Türk Lirası da ise ön ödemeli kartlarla oldu.

Büyüme miktarları özelinde ele alındığında kredi kartı ile ödemelerde önceki senenin aynı devresine göre büyüme seviyesi % 13 lakin. Banka kartı ile ödemelerde % 28 bununla birlikte. Ön ödemeli kartlar ile oluşturulan ödemelerde ise bu miktar % 145 olarak gerçekleşti.

Kartla ödemelerde en çok artış elektronik eşya pazarında

Verilere göre, Ocak ayında kartlarla oluşturulan ödemelerin sektör dağılımı ele alındığında. Geçtiğimiz senenin aynı devresine göre en çok büyümenin elektronik eşya pazarında bulunduğu görüldü. Yüzde 65 artış ve 7,8 milyar Türk Lirası zirvede yer aldı.

Elektronik eşya sektörünü sırasıyla takip eden sektörleri aşağıda inceleyebilirsiniz.

İlk sırada %50 artış ve 4,5 milyar Türk Lirası ödeme ile yapı malzemeleri sektörü.

İkinci sırada %42 artış ve 31,7 milyar Türk Lirası ödeme ile market-gıda sektörü.

Üçüncü sırada %25 artış ve 1 milyar Türk Lirası ödeme ile kişisel emeklilik sektörü.

Dördüncü sırada %22 artış ve 5,5 milyar Türk Lirası ödeme ile de kamu-vergi ödemeleri sektörü.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın