Kentsel dönüşüm kredi limitleri yüzde 60 yükseldi

Google Haberlere Abone Ol

Kentsel dönüşüm kredi limitleri % 60 yükseldi

Konutunu kentsel dönüşüme sokmak isteyenler amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan basitlik gerçekleştiren faiz desteğine dair yeni kararı imzaladı. Buna göre evlerde kentsel dönüşüm faiz destekli kredi 125 bin liradan 200 bin liraya çıktı.

Kentsel dönüşüme dair bütün çalışmalar süratle devam ediyor. Ülkemizin deprem kuşağında olması ve eski yapılar nedeniyle yıkılma ya da hasar alma riskinin bulunması nedeniyle devlet faiz destekli kredi tutarını artırma kararı aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yürürlüğe giren yasaya göre 6306 sayılı yasa kapsamında. Hak sahiplerinde bankalardan kullandırılacak kredilere sağlanacak faiz desteği tutarları değişti. Binasını dayanıklı olmasını isteyenlere verilen 50 bin lira kredi 80 bin liraya çıktı. Evini kentsel dönüşüme sokmak isteyenlere verilen 125 bin lira kredi 200 bin liraya çıktı. Birden çok evi olanlara dair verdiği 625 bin lira kredi limiti de 1 milyon liraya çıktı. Böylece bütün kalemlerde % 60 oranında kredi desteği artışı oldu.

120 ay kredi vadesi

Uygun şartlarda kredi alabilmek isteyenler. 120 aya kadar vade yapabilme imkânına kavuşmuş oldu. Bugünkü şartlarında bir evin ortalama maliyeti 200 bin lirayı buluyor.

Kentsel dönüşüm faizi % 3-4 daha düşük oranda

6306 sayılı yasa kapsamında yapısı riskli yapı olarak belirlenen gerçek ya da tüzel bireylerin anlaşmalı bankalar aracılığı ile kullanacağı kredilere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteği vasıtası ile standart ev kredilerine göre senelik bazda % 4 ile % 3 arasında daha düşük oranda ev kredisi faiz desteği veriliyor.

Kentsel Dönüşüm Yapılan Bir Bölge
Kentsel Dönüşüm Yapılan Bir Bölge

Kentsel dönüşüm başvuruları ne zaman

Faiz desteği verilebilmesi amacıyla tahliye tarihinden itibaren bir sene içerisinde. Bankaya başvurulmuş olmalı. Bu karar kapsamında Bakanlıkça onaylanan faiz destekli kredilerin kullandırılma vakti. Bakanlık doğrultusunda verdiği faiz desteği uygunluk yazısının verildiği tarihten itibaren bir sene olarak bildirildi.

Kira yardımı alanlar yararlanamıyor

Kiracılar (en az 1 senedir kiracı olarak oturanlar) aynı zamanda. Kat malikleri (en fazla 5 dairesi olmak üzere) kentsel dönüşüm kredisinden yararlanabilmekteler. Eğer bir binayı birden çok şahıs kullanmaktaysa bu durumda. Kat malikleri toplu durumda aynı anlaşmalı bankaya aynı anda başvuru yapmaları gerekiyor. Kira Yardımı desteğini alan kişiler ise bu destekten maalesef faydalanamıyorlar.

Bakan Murat Kurum “Düzenlemeyi Hayata Geçirdik”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum “Resmi Gazete ’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kararı ile kentsel dönüşümü süratlendirecek. Vatandaşlarımıza mali basitlik getirecek bir düzenlemeyi daha yaşama geçirdik. Yapılarını kentsel dönüşüm kapsamında yenileyen vatandaşlarımız amacıyla kredi miktarlarını arttırdık.” dedi.

Bakan Murat Kurum “Yapılarını kentsel dönüşüm kapsamında yenileyen yurttaşlarımız amacıyla. Katma Değer Vergisi indiriminden sonra böylelikle. Attığımız bu yeni adım ile ülkemizin tamamında deprem dönüşüm sürecini daha da süratlendirerek kısacası. Vatandaşlarımızı dayanıklı ve güvenilir yuvalara kavuşturmak amacıyla çalışmalarımıza devam etmeyi sürdüreceğiz.” açıklamasında bulundu.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın