Kobi Kredileri Nedir ?

Google Haberlere Abone Ol

Kobi Kredileri Nedir ?

KOBİ kredisi diğer adıyla “Esnaf kredisi” esnafların işlerini geliştirmek amacıyla aldıkları kredi türüdür. KOBİ kredisi almak için bankanıza ya da kredi çekmek istediğiniz bankaya başvurup talebinizi iletmeniz gerekmektedir. Bankanın değerlendirme sürecinden sonra kredi durumunuz belli olur. Her banka esnaf kredisi için farklı şartlar sunar. Kredi çekmeden önce bankaların sunmuş olduğu şartları detaylı olarak incelemeniz ve size en uygun bankayı seçmenizi öneririz. Başvurunuz olumlu sonuçlandıktan sonra işinizi geliştirmek ya da iş kurmak için gerekenleri yapmaya başlayabilirsiniz. İşlerinizi büyütüp, genişletmek için KOBİ kredisi ya da esnaf kredisi kullanabilirsiniz. Ülke ekonomisi için esnafların desteklenip büyümesine ve daha fazla kazanç elde etmesine önem verilmelidir. Esnaf kazanırsa ülke ekonomisi de kazanır ve canlanır.

KOBİ kredileri için KOSGEB anlaşmalı bankalardan faizsiz kredi çekmek mümkündür. Ayrıca devletimiz TESKOM üzerinden yeni KOBİ olan esnaflarımıza da kredi faiz desteği sağlamaktadır. Destek kapsamında 200.000 liraya kadar kredi imkanlarını 2020 yılında %4,5 dan başlayan faiz imkanları ile üstelik tam 60 ay vadeli olarak vermektedir. Kobi kredileri nelerdir? dediğimizde iki seçenek karşımıza çıkar. Birincisi devlet destekli ikincisi de KOSGEB destekli kredilerdir. Devlet destekli kredi öncelik işletmenizin KOBİ statüsünde olmasıdır. Çalışan sayısı 50’den az senelik mali bilançosu 8 milyon TL altında olan işletmelerdir. Bu işletmelere küçük işletme denir ve devlet desteğinden yararlanma şansı genelde bu işletmelere verilir. Başvuruları işletme sahipleri oda kayıt belgeleri ile desteklemede anlaşma yapan bankalara başvurarak kredi talebinde bulunurlar.

KOSGEB Kredisi İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

KOSGEB’e üye olan KOBİ’ler KOBİ beyannamesi doldurmalı ve kredi başvurusu için KOSGEB veri tabanına kayıt olmalıdır. KOSGEB’e kayıt olmak için internet sitesinden girip bütün bilgilerinizi ve vergi numaranızı yazmanız gerekir. Mevcut bir iş yeri sahibi olan KOBİ’ler, yeni bir iş kurmak isteyen girişimciler KOSGEB’in sunduğu avantajlardan faydalanabilir ve hibe alabilirler. KOSGEB’in kuruluş amacı küçük ve orta ölçekli işletmelere devlet desteklerini alarak işlerini büyütme, geliştirme ve yurt dışına açılma gibi birçok alanda destek olmak için kurulmuştur. KOBİ kredisi almak isteyen 18 yaşını doldurmuş kişi ayrıca bir yıldır aktif olan işletme sahibinin kredi notu yüksek ise daha kolay işlem yapabilir. İşletme sahibine kredi verilmeden önce kredi notu araştırıldığı için bu konu önem kazanmaktadır. Başvurunuzdan olumlu sonuç alabilmek için kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir. Bankalardan ve KOSGEB den alacağınız kredilerle işletmenizi geliştirip, büyütebilirsiniz. Büyüyen esnaf ekonomisi ülke ekonomisine de katkı sağlar.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın