Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Google Haberlere Abone Ol

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Ödemekte zorlandığınız kartlarınızın borcunu taksitlendirme veya yapılandırma hizmetidir. Bankalar kredi kartı borcunu ödemekte zorlandığı müşterilerine sunduğu bu yapılandırma hizmetini 12 ayla sınırlı tutuyor. Bu sınır mevzuatlar çerçevesinde gerçekleştiği için her banka bu sınırlamayı 12 ay kadar yapılandırma işlemi yapabiliyor. Daha fazlası mümkün olmuyor. Taksitlendirme işlemi borcun tamamı veya yarısı olacak şekilde ayrılabiliyor. Genellikle bankalar borcun yarısından çok tamamının yapılandırılmasından tarafa bir tutum sergileyebiliyorlar. Kredi kartı borcu taksitlendirme nasıl yapılır sorusunu daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Şekilleri

  • Bu yapılandırma işlemini yapmak isteyen müşteriler ilgili oldukları bankaya başvuru yaparak yapılandırma işlemlerini yapabilirler. BDDK yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun resmî gazete yayımladığı bildiriye göre; bankalar kredi kart borçlarını üzerine koyacağı kar ve faiz oranları ile tüm kredi kartı borçlarını yeniden yapılandırma hakkına sahiptir. Yani kredi kartı borcunuzu yapılandırırken bile borcun üzerine faiz konulur. Faizler silinmez. Her bankanın kendisine ait şartları olabilir. Bankalar bu şartlar gereği işlemlerinizi halleder. Yani kendileri belirledikleri faiz oranlarına göre müşterilerine hizmet sunarlar.
  • Kredi kartı borcu yapılandırmak için müşterisi olduğunuz bankaya başvuracağınız gibi bir de müşteri hizmetleri üzerinden de başvuru da bulunabilirsiniz. Yapılandırma işlemini telefon bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden gerçekleştirmek mümkün değildir.
  • Kredi kartı borcu 12 ay taksitlendirme yapabilir demiştik. Bu vade, kredi kartlarının taksitlendirilmesi amacıyla işleme konulan bir vade seçeneğidir. Bunun yanı sıra banka ile görüşerek ihtiyaç kredisi kullanabilir ve bu sayede 60 aya varan taksitlendirme seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.
  • Örnek verecek olursak; Ziraat Bankası kredi kartı borcu taksitlendirme işlemi yapmak istiyorsanız bunun için direkt olarak Ziraat Bankası ile iletişim kurmalısınız. Bununla birlikte başka bir seçeneğiniz de bulunuyor. Ziraat Bankasının oranları size fazla geliyorsa Vakıf Bankasına ihtiyaç kredisine başvuru yapabilirsiniz. Böylelikle Ziraat Bankası kredi kartınızın borcunu kapatabilirsiniz.
  • Kart borcunuz olan banka veya tercih edeceğiniz farklı bir bankaya ihtiyaç kredisi başvurusu yaparak kart borçlarınızı 12,24,36,48,60 aya varan vade seçenekleri ile taksitlendirme yapabilirsiniz. Düşük kredi kartı borçlarınız için de aynı şekilde taksit oranı düşük olsun istiyorsanız bu yöntemden faydalanabilirsiniz.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın