Kredi Kartının Açık Olup Olmadığı Nasıl Öğrenilir?

Google Haberlere Abone Ol

Kredi Kartının Kullanıma Açık Olup Olmadığı Nasıl Öğrenilir?

Alışverişlerimizin ödemesini yaparken nakit kullanmak yerine kullanım kolaylığı ve güvenlik sebepleriyle kredi kartımızı tercih ederiz. Nakit parayı yanımızda taşımak riskli bir durumdur. Kredi kartı yapısı itibariyle minik bir kart olduğu için cüzdan taşımamıza gerek bile olmadan kullanılabilir. Bu kolaylıklar sebebiyle kredi kartı ile işlem yapmayı tercih ederiz. En az bir tane bulunan kredi kartımızla yaptığımız alışverişlerden puan da kazanırız bu sayede yaptığımız harcamanın sonucunda küçük de olsa birikim elde etmiş oluruz. Kredi kartını ilk defa kullanmak için kartın açık olmadığını bilmemiz gerekir. Peki kredi kartının kullanıma açık olup olmadığı nasıl öğrenilir? bu soru yeni kart sahipleri tarafından internette sıklıkla aranır.

Kredi Kartının Kullanıma Açık Olup Olmadığı Nasıl Öğrenilir?

Kredi kartının kullanıma açık olup olmadığı nasıl öğrenilir? Birden fazla yanıtı olan bu sorunun ilk cevabı; kartınızla internetten ya da kredi kartıyla alışveriş yapılan bir mağazadan küçük bir şey almayı deneyebilirsiniz. İşleminizi yapabiliyorsanız kartınız kullanıma açıktır. İkinci olarak; kredi kartı borcunuzu zamanında ödemediğinizde bankalar kartın kullanımını durdurur. İnternet bankacılığı ya da herhangi bir ATM’den kredi kartınızı girip borç durumunuzu öğrenebilirsiniz. Borcunuzu ödediğiniz de kartınız kullanıma açılır ve alışveriş yapmaya devam edebilirsiniz. Ayrıca kredi kartınızla şüpheli işlem gerçekleştiği düşünülürse kartınız kullanıma kapatılır. Müşteri hizmetlerinden ya da bankanızın bir şubesine giderek konunun detaylarını öğrenebilirsiniz. Bu işlem aynı zamanda gerçekten olduysa kartınızın güvenliği açısından kapatılması uygun olmuş olur.

Kredi Kartı Açık Olmama Sebepleri

Kartınızın süresinin dolması da bir diğer sebep olarak kartınızın kullanıma kapanmasına sebep olur. Kredi kartınız üzerinde yazan tarihleri inceleyin ve eğer süreniz dolmuşsa bankanızdan yeni kartınızı alıp işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Kredi kartının kullanıma açık olup olmadığını anlamanız için birçok yöntem bulunmaktadır. Hepsini tek tek denerseniz sebebini en kısa sürede bulursunuz. Kredi kartıyla alışverişin yaygın olması ve kullanım kolaylığı sebebiyle kartın kullanıma kapanması sıkıntı oluşturur. Ayrıca en yakın ATM’ye gidip kartınızı işlem yapmak için makineye koyduğunuzda hata veriyorsa en yakın bankaya, internet şubesine ya da müşteri temsilcisine bağlanarak kartınızın kullanıma kapanma sebebini öğrenip, çözüme kavuşturabilirsiniz.

Kredi kartları ilk alındığında kullanıma açılır ama bazı durumlarda sıkıntı yaşanabilir. Böyle bir şeyle karşılaşırsanız müşteri temsilcisine ulaşıp durumu anlatabilirsiniz, yapmanız gerekenleri size aktaracaktır. İşlemlerinizi internet üzerinden yapıyorsanız bankanızın internet sayfasından da bilgi alabilirsiniz. Kredi kartı ödemelerinizi düzenli ve zamanında yaparsanız alışverişlerinizde kredi kartınızı güvenle kullanırsınız. Kullanıma kapalı olduğunu düşünüyorsanız kartın üzerindeki geçerlik tarihini kontrol edin. En son ne zaman kartınızı kullandığınızı düşünün. Kartınızın cüzdanınızda ya da koyduğunuz yerde olup olmadığından emin olun. Kartınızı işlemler sırasında kullanmıyorsanız, sisteme kayıtlı kartla işlem yapıyorsanız kredi kartınızı koyduğunuz yerin güvenli olmasına dikkat edin. Dikkatsizlik sonucu kartınızı düşürmüş olabilirsiniz ve bu durumda kartınız tehlikeli insanlar tarafından kullanılmak istenebilir. Böyle bir durum şüpheli olarak görülürse bankanız tarafından kartınızın kullanıma kapatıldığını öğrenebilirsiniz.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın