Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir ve Yenilenir?

Google Haberlere Abone Ol

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir ve Yenilenir?

Kredi ve kredi kartı başvuruları esnasında bankalar doğrultusunda kredi sahibiyle alakalı düşünce edinmek amacıyla incelenen sayısal değere kredi notu denir. Bankalardaki hesabınız varsa ve yatırımlarınızı aktif olarak tüketiyorsanız kredi notunuz yükselir. Kredi kartınız varsa ve her ay kredi kartı ödemelerinizi derli toplu olarak yapıyorsanız bu halde da kredi notunuz yüksektir. Kredi kartı ya da evvelce kullandığınız kredilerin borcunu öderken iki günlük bile bir gecikme olursa bankalar bu hali kısa adı KKB olan Kredi Kayıt Bürosuna bildirirse kredi notunuz düşebilir. Bu güncelleme bankaların Kredi Kayıt Bürosuna bildirme sıklığına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Findeks Uyarı Hizmeti Hakkında Bilgi
Findeks Uyarı Hizmeti Hakkında Bilgi

Kredi Notu Nasıl Yüksek Tutulabilir?

Bankalarla işleri olan şahısların çok fazla internette araştırdığı tek bilgidir. Bankalar günlük finansal hareketlerin yanı sıra birtakım bilgileri. Kredi Kayıt Bürosu raporunda yani risk raporunda aylık olarak güncellenmektedir. Yine de bulguların ne halde ve sık sık güncelleneceğini Findeks doğrultusundan belirlenir. Lüzum haline göre rapor eder günlük ya da aylık olarak talep olmaktadır. Kredi notunuzun yüksek olarak kalmasını istiyorsanız banka hesaplarını ve prosedürlerinizi güncel olarak kullanmalısınız. Hem de kredi ve kredi kartı borçlarınızı gününde ve tam saatinde ödemeniz sahip olunan halinizi yani kredi notunuzu sabit tutar ya da yükseltir.

Findeks Takipçi Hizmeti Hakkında Bilgi
Findeks Takipçi Hizmeti Hakkında Bilgi

Kredi Notu Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Kredi Kayıt Bürosu bağımsız bir kuruluştur. KKB tarafından meydana getirdiği puanlama sistemi üzerinden kredibilite ölçen not, ülkemizdeki bütün banka, tüketici finansman, faktöring ve leasing verilerinden oluşur. Findeks kredi notu hesaplama prosedürü amacıyla bütün aktif kredilerin ve ardından. Son beş sene içerisindeki kredi verileri detayları baz alınmaktadır. Yasal takibe alınan ve ödenmemiş krediler 5 seneden çok vakit geçse dahi rapora dahil olur. Bu hal ise kredibiliteyi düşürmektedir. Son beş sene içerisinde kredi kartı sahibi olan. Mevduat hesabı işleten ve kredi çeken her bireyin notunu oluşturuyor. Yapılan finansal her prosedürden sonra şahsa özel vadelerde güncelleme prosedürü yapılıyor.

Kredi kartı borçlarını saatinde ödemek. Kart limitini aşmamak. Kredileri saatinde ödemek gibi haller kredi puanınıza çok büyük tesir yapıyor. Fakat bunun tersi hallerde yani kredi notunuz düşükse. Son dönemlerde ise derli toplu prosedür yapıp ödemelere geçirdiyseniz. Kredi notunuzun artması amacıyla uzun vakit geçmesi lüzum olur. Kredi notunuzun her daim yüksek olması içi ödemelerinizi vaktinde yapmanız en mühim konudur. Bu sayede kredi notunuz konusu ile alakalı kaygı etmenize lüzum kalmaz.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın