Kripto Para Birimlerinin Sayısı 8298 oldu

Google Haberlere Abone Ol

Kripto Para Birimlerinin Sayısı 8298 oldu

Kripto para çeşitlerinin giderek çok daha yaygın bir yatırım ve harcama aracı halini almasıyla birlikte gördüğü ilgide artıyor. Her geçen gün hem piyasa değerleri hem de sayıları çoğalıyor. 2020 Yılını genel olarak %300 piyasa değeri artışıyla tamamlayan kripto para sektörü yeni yıl içinde çok hızlı giriş yaptı. 2021 Yılı ocak ayı itibariyle ise CoinMarketCap ’te bulunan kripto para birimlerinin sayısı 8298 oldu.

CoinMarketCap Logo

Tüm Dünyanın Tanıdığı 5 Kripto Para Birimi

  • Bitcoin (BTC)

31 Ekim 2008 Yılı itibarıyla teknik bir dokümanı “Satoshi Nakamoto” tarafından yayınlandı. 3 Ocak 2009 Tarihinde ilk bitcoin bloğu ve ardından 12 Ocak 2009 itibariyle ilk bitcoin transferi gerçekleşti. Bitcoin bilinen ilk kripto para türüdür ardında 18 Nisan 2011 Tarihinde piyasaya ilk altcoin olarak “Namecoin” çıkmıştır. Bitcoin tüm kripto paralar arasında şuanda piyasa değeri olarak en değerli kripto paradır. Herhangi bir merkez bankası veya resmi kuruluş ile kesinlikle ilişiği olmayan tamamen elektronik bir para türüdür. Kısa ismi BTC olarak bilinmektedir.

 

  • Ethereum (ETH)

30 Temmuz 2015 Vitalik Buterin tarafından ilk piyasaya sunulma tarihidir. Bitcoin ile yarışabilecek düzeyde bir kripto para birimidir. Piyasa değeri olarak ise ikinci sıradadır. 2016 Yılı Ocak ayı itibarıyla ise Ethereum protokolü 1 saniyede 25 işlem yapabilir hale geldi. 19 Aralık 2016 Tarihinde ise Ethereum tarihinde ilk defa bir gün içinde bir milyon adet işlemi aşarak rekor kırdı. Kısa ismi ETH olarak bilinmektedir.

 

  • Tether (USDT)

Tether Limited tarafından Temmuz 2014 itibariyle kurulan bir kripto para birimidir. Tether’in sembolü “₮”dir. Tether, ilk kurulduğu zamanki adı ise RealCoin idi. Kasım 2014 sonrası ise adı Tether olarak değiştirildi. Kısa ismi USDT olarak bilinmektedir.

 

  • Ripple (XRP)

Ripple, aslında internet aracılığıyla para göndermek ve almak için kullanılan bir iletişim protokolüdür. A.B.D. merkezli Ripple Labs firması tarafından 2012 yılında geliştirilmiş bir kripto para türüdür. Kısa ismi XRP olarak bilinmektedir.

 

  • Litecoin (LTC)

Litecoin, 2011 Yılı itibariyle Fildişi Sahili doğumlu Charlie Lee tarafından üretilen kripto para birimi türüdür. İlk olarak sadece 84 milyon adet üretilmiş olup çalışma prensibi ise Bitcoin ile çok benzerdir. Aralarındaki en büyük fark ise Litecoin çok daha hızlı blok yaratmaktadır. Kısa ismi LTC olarak bilinmektedir.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın