Mevduat Faizi Nedir? Yüksek faiz hangi banka verir?

Google Haberlere Abone Ol

Mevduat Faizi Nedir? Yüksek faiz hangi banka verir?

Çalışan insanlar birikimlerini detaylı yerlerde değerlendirerek paralarından para kazanmak isterler. Bu bağlamda parayı Mevduat Faizi olarak değerlendirmek en mantıklı yöntemler arasındadır. Peki ama en yüksek mevduat faizi veren bankalar hangisi? İşte detaylar…

Elinizde bir miktar birikiminiz varsa ve bunu en güvenilir şekilde değerlendirmek istiyorsanız banka mevduat faizinden faydalanabilirsiniz. Bankalar müşterilerine aylık, üçer aylık, altı aylık ve senelik bazda mevduat faiz programları sunmaktadır. Bütün birikimlerini, bankalara mevduat hesaplarınıza yatırabilirsiniz. Ardından da belirli bir faiz seviyesi ile yatırımlarınızı burada güvenle değerlendirebilirsiniz.

Her banka kendi yapısında değişik bir mevduat faiz programı sunmaktadır. Nasıl kullanmak dilediğiniz krediler amacıyla her bankanın değişik bir kredi faiz programı varsa, mevduat hesaplarınız amacıyla de değişik mevduat faiz miktarları bulunmaktadır. Bunun amacıyla elinizdeki birikimlerinizi bir bankaya mevduata koymadan evvelce mutlaka en yüksek mevduat faiz veren bankalar hangileridir diye bir inceleme yapmalı ve değerlendirmelerinizi buna göre yönlendirmelisiniz.

02.03.2021 Güncel Mevduat Faizi Oranları
02.03.2021 Güncel Mevduat Faizi Oranları

En yüksek faiz veren bankalar

Bankaların tamamı sizlerin elinde olan birikimler amacıyla vadeli mevduat hesap hizmeti vermektedir. Bu tarz hesaplara yatırmış bulunduğunuz paralar amacıyla belirli miktarlarda faiz getirisi uygulanmaktadır.

Her bankanın uygulamış bulunduğu mevduat faiz miktarları değişiktir. Paranızı bir bankaya yatırmadan evvelce bütün bankaların uygulamış oldukları faiz miktarlarını incelemelisiniz. Buna göre paranızı hangi bankada değerlendirmek dilediğinize karar vermelisiniz.

En çok faiz veren bankalar hangileri diye merak ediyorsanız bütün bankaların resmi internet sitelerindeki sayfalarında yer alan mevduat faizi hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz. Sonuç olarak o gün amacıyla oluşturulan faiz miktarları arasında bir karşılaştırma yapabilirsiniz.

En yüksek faiz veren bankalar amacıyla bir inceleme yapar iken inceleme kriterlerinizi her banka amacıyla sabit tutmalısınız. Çünkü şöyle ki, tüm bankaların uygulamış oldukları mevduat faiz miktarları her bir banka amacıyla değişiktir. Ve her bir bankanın kendi amacıyla da programı bulunduğu faiz miktarlarında değişiklikler bulunmaktadır. Öncelik ile paranızı mevduata kaç aylığına yatırdığınız çok mühim bir detaydır. Bir bankada 12 aylık mevduat faiz seviyesi ile bir aylık mevduat faiz miktarları birbirinde faklıdır. Uzun süreli mevduatlar amacıyla her vakit daha yüksek miktarlarda faiz uygulanmaktadır. Yine mevduata yatırmış bulunduğunuz para sayısının birtakım bankalar faiz seviyesini etkilediği bilinmektedir.

2 Mart 2021 Güncel Mevduat Faizi Oranları
2 Mart 2021 Güncel Mevduat Faizi Oranları

Bu değişkenlerden dolayı hangi bankanın en yüksek faiz verdiğini bulabilmek amacıyla. Yatıracağınız para sayısını ve kaç ay mevduatta tutacağınızı her banka amacıyla aynı değerlerde almalısınız.

Mevduat hesabından elde edilen gelir amacıyla oluşturulan stopaj vergisi. Vadeli mevduat hesapları sizler amacıyla bir kazanç demektir. Bütün birikimlerinizi en güvenilir şekilde değerlendirebilmek amacıyla bankalardan faiz getirisi alabilirsiniz. Bunun amacıyla paranızı seçmiş bulunduğunuz bir bankada vadeli mevduat hesabına yatırabilirsiniz. Ve belirlemiş bulunduğunuz aylar amacıyla yüksek miktarlarda faiz getirisi elde edebilirsiniz.

Banka mevduat faizi üzerinden sağlamış bulunduğunuz gelir amacıyla. Devletin sizlerden almış bulunduğu bir stopaj vergisi bulunmaktadır. Bu vergi seviyesi seçmiş bulunduğunuz vadeye ve yatırmış bulunduğunuz para birimine göre değişiklik göstermektedir.

Mevduat faizi hakkında

  • Eğer vadeli olarak bir dolar ya da Euro hesaplarınız varsa bunun amacıyla 0-6 ay arasında bir vade tercih ettiyseniz sizlerden alınan stopaj vergi seviyesi yüzde20’dir. 6-12 ay arası amacıyla de oluşturulan miktar yüzde 20 olurken, 1 sene ve üzeri vadelerde sizlerden kesilen stopaj vergisi seviyesi yüzde 18 olacaktır.
  • Eğer açmış bulunduğunuz vadeli hesabı altın katılım hesabı ise bu çeşit hesaplarda vade vakti fark etmeksizin oluşturulan stopaj vergi kesintisi yüzde 15’tir.
  • Eğer açmış bulunduğunuz vadeli mevduat hesaplarınız bir TL hesabı ise 6 ay vadeye kadar yapmış bulunduğunuz yatırımlarınız amacıyla yüzde 5,6 stopaj vergisi kesintisi yapılmaktadır. 6 ay ile 1 sene vade amacıyla oluşturulan kesinti seviyesi yüzde 3,1 olacaktır. Ve 1 seneden çok vadeli olan bütün TL yatırımlarınız amacıyla yüzde 0 stopaj vergisi alınmaktadır.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın