Mikro Kredi Nedir ve Nasıl Alınır?

Google Haberlere Abone Ol

Mikro Kredi Nedir ve Nasıl Alınır?

Hayatlarımızın borçlar, krediler ve kartlarla dolmakta olduğu, son dönemlerde bir gerçek ne yazık ki. İnsanların ya borçlarını kapatmak için ya bir ev, araba sahibi olmak için ya da gerekli olabilecek birçok sebep için paraya ihtiyaçları vardır. Bu para ellerinde bulunmadığında ise bankalara kredi başvurularında bulunurlar. Kredi bir kimseye satın alma gücü sağlamakta olan bir borç anlaşmasıdır. Bankadan borç para almak gibi düşünebiliriz. Bize belirlenmiş bir süre sonrasına kadar geri ödemek şartıyla borç para verirler. Borçtan farkı ise resmi olmasıdır. Peki mikro kredi nedir ve nasıl alınır?

Mikro Kredi Nedir ve Nasıl Alınır?

Mikro Kredi Nedir?

Mikro kredi yoksulluğu azaltabilmek ve girişimciliği arttırabilmek adına tasarlanmış bir kredidir. Borcu olan fakir insanlara, kadın girişimcilere verilen çok küçük miktarda bir kredidir mikro kredi. Özellikle kadın girişimciler için tasarlanmış bir kredi çeşididir. Aynı mahallede barınan ve akraba olmayan 5 kadın vatandaşın bir araya gelip bir grup oluşturarak iş kurmalarında gerekli parayı mikro kredi olarak kredi çekebilmektedirler. Ayrıca bir araya gelen bu 5 kadının illa aynı işte çalışmaları da gerekmemektedir. Her biri farklı bir iş kurabilir kendisi için. Biri kafe açarken diğeri market bir diğeri kırtasiye dükkânı açabilir. Önemli olana bir araya gelerek kredi çekmeleridir. Mikro kredi nedir ve nasıl alınır sorusunun mikro kredi nedir kısmını bu şekilde açıklanmıştır. Nasıl alınır kısmına gelecek olur isek aslında tanımlamayı yaparken de bu konuya biraz değinilmişti. Ancak yine de bir alt başlık olarak da ele almak gerekebilir.

Mikro Kredi Nasıl Alınır?

Mikro kredi nedir ve nasıl alınır sorusunun ikinci kısmına da öncelikle kimler için tasarlandığı açıklanacaktır. Girişimciliğin artması ve fakirliği biraz olsun azaltmak için tasarlanan bu kredi dediğim gibi özellikle kadın girişimciler için tasarlanan bir girişimdir. Kadın girişimciler (akraba olmamak ve aynı mahallede yaşıyor olmak şartı ile) 5 kişilik bir grup olarak toplandıktan ve kendilerine ait iş fikirleri ürettikten sonra bu mikro kredi uygulamasına başvurabilmek için Mikro Kredi Merkezlerini arayıp ulaşarak, mikro kredi almak istediklerini ve fikirlerini sunuyorlar. Sonrasında Türkiye İsrafı Önleme Vakfı yani TİSVA‘dan bir ekip evinize geliyor ve sizi gayet detaylı bir şekilde bilgilendiriyor.

İşi yapabileceğiniz yer, nasıl satış ve kâr elde edebileceğiniz kredi süreci ve sonrası gibi birçok bilgi detaylıca aktarılacaktır. Ardından e gün sürecek bir eğitime yönlendiriyorlar sizi. Bu eğitimi ise yine sizin belirlediğiniz bir evde alabiliyorsunuz. Alınan bu 3 günlük eğitimin ardından fikrini üretmiş olduğumuz işiniz kurulmaya başlanıyor. İşiniz kurulduktan sonra ise aldığınız bu mikro krediyi 43 hafta vadeli olarak düzenli bir şekilde Türkiye İsrafı Önleme Vakfına yani TİSVA’ya ödeme yapmaya başlıyorsunuz. Mikro kredi nedir ve ne işe yarar sorularınınsa böylelikle tüm cevaplarını tamamen net bir şekilde öğrenmiş oluyoruz.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın