Norveç varlık fonu ülkemize 812 milyon dolar yatırdı

Google Haberlere Abone Ol

Norveç varlık fonu ülkemize 812 milyon dolar yatırdı

Norveç Varlık Fonu, 2020 senesi sonu itibarıyla. Türkiye’deki bir takım şirketlerin hisse senetlerine tam olarak 812 milyon dolar yatırdı. Türkiye’de enerji çoğunluklu 4 şirkete çok büyük yatırımlarda bulunan fon sonuç olarak. Ortaklıklarının elindeki hissenin toplam sayısal değeri ise 140 milyon dolara kadar ulaştı.

Norveç’in tam olarak 1 trilyon doları aşan değere sahip olan devlet varlık fonu. 2020 Yılı sonu itibarıyla Türkiye’deki bir takım şirketlerin hisse senetlerine toplam 812 milyon dolar yatırdı.

Norveç Varlık Fonu’nu yöneten Norges Bank’ın bilgilerinden derlenen verilere göre bu fon varlığının bir kısmını. Geçtiğimiz sene detaylı alanlarda etkinlik gösteren ve Borsa İstanbul’da prosedür gören değişik ölçekteki. Otuz dört adet şirketin hisselerinin satın alınmasında kullandı.

Norveç varlık fonu yatırımları

Dünyanın en büyük varlık fonu olarak bilinen Norveç Varlık Fonu’nun söz hususu Türk şirketlerinin hisselerine yaptığı toplam yatırım 812 milyon doları olurken. Fonun portföyünde ise Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları Türk Anonim Şirketi, Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Petkim Petrokimya Holding Anonim Şirketi ve Türkiye Petrol Rafinerileri Anonim Şirketi (Tüpraş) hisseleri de yer aldı. Fonun bu 4 enerji şirketindeki ortaklık hisse sayısal değeri ise 140 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Varlık fonunun geçtiğimiz senenin sonunda Türkiye’deki en büyük enerji yatırımı, 66 milyon dolarla ERDEMİR için olurken ardından. Bunu 35 milyon 574 bin dolarla Tüpraş hisseleri izledi.

En büyük yatırım ise Akbank’a

Norveç Varlık Fonu’nun, Türkiye’deki yatırımlarından en büyük payı ise Akbank aldı. Akbank’ın % 1,51 hissesine sahip olan fonun bu yüzden. Söz hususu bankadaki toplam yatırımı ise 73 milyon 419 bin doları buldu.

Norges Bank Binası
Norges Bank Binası

Fon doğrultusunda Birleşik Mağazalar Anonim Şirketi yani herkesin bildiği Bim marketin “BIMAS” kodlu hisselerine 63 milyon dolar ardından. Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları “SISE” kodlu hisselerine 57 milyon dolar sonrasında. Garanti Bankası “GARAN” kodlu hisselerine 70 milyon 152 bin dolar aynı zamanda. Türk Hava Yolları “THYAO” kodlu hisselerine aşağı yukarı 55 milyon dolar ve son olarak. Arçelik “ARCLK” kodlu hisselerine 47 milyon 651 bin dolar yatırıldı.

Fonun Türkiye portföyündeki en büyük hisse payı ise % 5,05’ine ortak bulunduğu Logo Yazılım’da bulunmakta. Söz hususu şirketin hisse senetlerine bağlanan toplam yatırım miktarı 21 milyon doları geçti.

Ülkemizde ilk defa 2001 Yılında yatırım yaptılar

Türkiye’de 2001’den bu yana ufak tefek yatırımlar yapan Norveç Varlık Fonu. 2008 Senesinden itibaren Türk şirketlerinin hisse senetlerine yaptığı yatırımları her geçen gün arttırdı.

Norveç’in Devlet Varlık Fonu, 1990 senesinden itibaren ülkenin petrol ve natürel gaz üretiminin getirisiyle yabancı ülkelerdeki hisse senetleri, tahvil ve emlak piyasalarına yatırımlar yapmaktadır. Fonun stratejisine göre, yatırımların % 60’ı hisse senetlerine, % 35’i sabit getirili menkul kıymetlere ve % 5’i gayrimenkule yönlendiriliyordu fakat 2017 yılında ise Norveç hükümeti hisse senetlerine oluşturulan yatırımın payını % 70’e çıkardı.

Norveç hükümeti, fon gelirlerinin % 3’ünü kullanabiliyor bundan dolayı. Geriye kalan % 97 civarındaki kısım ise biriktiriliyor ve ardından. Böylece Norveç dışında yetmiş dört ülkede, dokuz binden fazla firmaya yatırım yapılıyor.

Fon, Türkiye’de ilaç sanayisi, bankacılık, gıda, etkileşim hizmetleri, ulaşım ve beyaz eşya sektörlerinde. Etkinlik gösteren büyük şirketlerin hisseleriyle de ilgilemekte. Fonun sayısal değeri ise 19 Eylül 2017 tarihinde rekor kırarak böylelikle. İlk defa toplam da 1 trilyon dolar sınırını aşmıştı.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

  1. Ülkeye girecek döviz miktarı adına kesinlikle faydalı olacağını düşünüyorum. Yatırım rekoru kırılmış. Bu girdi bizim de yatırım yapmamıza ve çeşitli kuruluşlara dağıtımıyla kalkınmamıza yardım ederse ne mutlu. 🙂

Bir cevap yazın