Pandemi sebebi ile biten jest: Bahşiş Vermek

Google Haberlere Abone Ol

Pandemi sebebi ile biten jest: Bahşiş Vermek

Pandemi ile her şey artık çok değişti mesela yeme içme sektörü Kafe, Lokanta, Restoran gibi vb. işletmelerin hepsi sadece paket servis ile açık durumda. Bahşişler ile ek gelir elde eden çoğu garson ise şu an evlerinde devlet yardımı yani günlük 39 TL ile geçinmek için çabalıyor. Peki ya sadece garsonlar mı kuryelerde bahşiş alma konusunda dertli teması azaltmak isteyen müşteriler temassız olarak, mobil ödeme, online ödeme yapıp kuryelere kapıyı pek fazla açmıyor açarsa ise ödemeyi nakit para dışında bir yol ile yaparak kapıyı paketi hızlıca alıp kapatıyor. Dolayısı ile bahşiş vermek, para üstünü bırakmak gibi bir durum ise asla söz konusu olamıyor.

Bahşişler hep azdı şimdi ise yok denilecek kadar az

Bir köftecide paket servis görevlisi olarak çalışan motosikletli kurye ise şunları söylüyor. “Arada Bahşiş verenlerde oluyor ama genellikle bahşiş pek almıyoruz” diyor ve şu şekilde devam ediyor nadiren bahşiş aldığımız için artık bize büyük katkıları yok. Bahşiş her zaman azdı ama şimdi daha da az. Aylık gelirime çok az katkısı oluyor. Kar çamur demiyoruz insanların siparişlerini götürmek çabalıyoruz. İnsanlarda haklı genel olarak pandemi sebebiyle herkes online ödeme ya da temassız ödemelere yöneldi.

Bizim ülkemizde çok fazla bahşiş kültürü yok

Ege bölgesinde dürümcüde motosikletli kuryelik yaparak paket dağıtımı yapan bir kişi ise bulunduğum bölgemde bahşiş kültürü çok aşırı yaygın değil idare ediyoruz. Pandemi sebebinden kaynaklı ekstra bir gelir kaybı yaşamadım. Büyük şehirlerde bahşiş daha yaygın ufak yerleşimlerde daha da azalıyor. Aldığım bahşişler aylık kazanç olarak bir katkı olmuyor zaten ekstra çaba göstererek bir ayda en fazla 100 TL topluyorum.

Paket dağıtımı yapan bir kurye

Peki ya otellerin bahşiş durum ne?

Şuandaki kısıtlamalar kapmasında otellerden yemek hizmeti almanız için otelde konaklama hizmeti alıyor olmanız kesinlikle şart. Kısıtlamalardan dolayı ise kaldığınız otele misafiriniz bile gelse hiçbir şey ikram edemiyorsunuz. Bu yüzdende otellerde garsonlar bulunuyor ama tabi ki eskiye göre çok az olarak. Nakit ödeme yöntemi ise yok denilecek kadar kullanılmadığı için bahşişler yüzde 50 oranına yakın azaldığı otellerde çalışanlar arasında konuşulmakta.

Çevrim içi marketlerde online bahşiş sistemleri devrede

Bir çevrimiçi market firmasında kurye olarak çalışan bir kişi paket teslim ettiğimiz zaman zaten ekstra 1 Türk Lirası ödeme alıyoruz. Ancak en azından paketi teslim ettikten sonra müşteri bize puan ve online olarak bahşiş verebiliyor. Paketi zamanında ulaştırdıysak müşteriyi memnun edebildiysek bize hem puan hem bahşiş olarak katkı sağlıyor. Bana ne kadar bahşiş verdiyse benim ekranıma yansıyor ve bende ay sonu maaşımla birlikte hepsini alıyorum. Ben şu an bu şekilde çok memnunum dedi.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın