Satış Ortaklığı Nedir? Nasıl Para Kazanılır?

Google Haberlere Abone Ol

Satış Ortaklığı Nedir? Nasıl Para Kazanılır?

Modern ve dijital hayatın başlamasıyla eş güdümlü organik anlamda yeni pazarlama teknikleri de meydana çıktı. İnsanların teknolojiyi günlük hayatlarında etkili bir şekilde kullanması, mamullere kolay ve ucuz yoldan erişilmesi, dünyanın daha global bir duruma gelmesi ile eş güdümlü Satış Ortaklığı kavramı meydana çıkmıştır.

1990‘lı Senesinin ortalarına doğru internet alemi için resmen bir devrim yarattı. Dünya çapında bir ağ ile eş güdümlü yaratılan bu devrim, teknolojinin gelişmesiyle eş güdümlü e-ticaretin temellerini attı. Firmalar internet siteleri vasıtası ile kendi reklamlarını yapıp geleneksel tekniklere göre çok daha çok müşteriye çok daha süratli bir şekilde ulaşır duruma geldi. Hal bu tür olunca tek tıkla ulaşabileceğimiz milyonlarca ürün evlerimizin amacıyla girdi ve dijital marketing çağını başlattı.

Satış Ortaklığı Sistemi Anlatımı
Satış Ortaklığı Sistemi Anlatımı

Satış Ortaklığı Nedir?

İngilizcesi affiliate marketing olarak çevirebileceğimiz Satış Ortaklığı adından da anlaşılacağı gibi satış yapan şahıslar üstünden gelir elde etmek ve bu satışlara ortak olmak üstüne kurulu bir dijital ticari sistemdir. Diğer bir tanımla diğer firma ya da şahıslara ait mamullerin satışı ile gelir elde etme sistemidir.

Web sitesi üstünden ürün ya da hizmet satışında tespit edilen taraf böylelikle. Satış amacıyla aracı olacak firmaya/şahıslara ürün satış linklerini verir. Link üstünden satışı sağlayan aracı firma ya da şahıs yaptığı satıştan para kazanırlar. Kazandığı bu paradan ise ürünün satışını gerçekleştirdiği için böylelikle. Tüketiciyle olan köprüyü kurduğu amacıyla belli bir komisyon alır. Online alış verişin giderek yaygınlaşmasıyla eş güdümlü bir sektör durumuna gelen Satış Ortaklığı internetten para kazanmanın en etkili yollarından biri durumuna gelmiştir.

Satış ortaklığı gerçekleştireceğiniz taraflarla kuracağınız itimat kadar profesyonel bir iş beraberliği de önemlidir. Hem de Satış Ortaklığı tekniği satış uygulamak isteyenlerin sıkça tercih ettiği bir tekniktir bu amaçla çok çok rakibinizin olacağını da unutmamalısınız.

Ülkenizde ve dünyada Satış Ortaklığı tekniğini profesyonel bir şekilde uygulayan Satış Ortaklığı örnekleri ile yazımıza devam edelim.

Amazon Affiliate Marketing

Dünyada satış uygulamak isteyenlerin en çok tercih ettiği sitelerin başında Amazon geliyor. Amazon’da Affiliate Marketing mağazası açarken WordPress’e ait e-ticaret eklentilerinin herhangi birisi ile başlayabilirsiniz. WordPress’i kurduktan sonra panoya böylelikle erişimiz olacaktır. Tercih ettiğiniz e-ticaret eklentisini kurup etkinleştirmeniz yeterlidir. Etkinleştirme işleminden sonra para birimi, ödeme seçenekleri ve koordinat bilgilerini yöneteceğiniz kurulum talimatlarınızı etkinleştirmeniz gerekecek. Ürünlerinizi siteye yüklemeden evvelce Amazon Ortaklık Programı için kayıt olmanız gerekiyor. Kayıt olurken e-posta adresi ve sahip olunan şifreniz ile giriş yapmanızı talep edecekler. Önünüzde bulunan profilde alacaklı bulgularınız ve internet siteniz ile alakalı soruları cevaplayın. Bütün bunları yaptığınızda müracaatınız gerçekleşmiş olacaktır. Satış ortaklığı müracaatınız site doğrultusundan değerlendirilmeye başlanacaktır. Her hangi bir noksan yoksa satış ortaklığı müracaatınız kabul olacaktır. Amazon.com üstünden satışı yapılan ürün ya da hizmetler amacıyla tespit edilen komisyonlar ve vergi kesintilerinden sonra hesabınıza süratli bir şekilde paranız geçecektir. Detaylı bilgiye Amazon internet adresinden ulaşabilirsiniz.

Affiliate Marketing Sistemi Tanıtımı
Affiliate Marketing Sistemi Tanıtımı

Trendyol Affiliate Marketing

Ülkemizde son derece tanınmış olan alış veriş sitesi Trendyol ile de bu işi yapmanız kolaydır. Trenyol Affiliate Marketing sisteminde gelir elde edebileceğiniz başlıca kategoriler ise; Kozmetik, moda, ev, hobi, oyun, seyahat, spor ve seyahattir. Trendyol.com üstünden rahatlıkla erişebileceğiniz satıcı müracaat formu sekmesine tıklayarak. Şirket türünüzü ve bulgularınızı, etkileşim bulgularınızı, satılacak ürünün kategorisini girerek. Ön müracaatınızı yapıyorsunuz. Başvurunuz onaylandıktan sonra firma ile aranızda yapmış olduğunuz anlaşmayla satış ortaklığınız başlıyor. Sonra ki adımlarda ise bundan sonra mamullerin açıklama yazıları ve fotoğraflamaları gibi kısacası. Satışa çıkarılacak mamullerin kategorize edilmesi ve site üstünden satışının gerçekleşmesidir. Detaylı bilgiye Trendyol internet sitesi üstünden erişebilirsiniz.

Satış Ortaklığı örnekleri ile alakalı biri dünyadan öteki ülkemizden iki örneği açıkladık. Basitçe pazarlayacağınız bu tekniğini Affiliate Marketing üstünden para kazanmanın diğer yolları var mıdır inceleyelim.

Satış Ortaklığı Nasıl Para Kazanılır ?

Hali hazırda bir bloğunuz varsa ve bloğa özel konularda SEO uyumlu makaleler yazıyorsanız. Google üstünde belli bir tıklanma oranınız var ise sitenizde kısacası. Affiliate Marketing tekniğiyle daha çok para kazanabilirsiniz. Bloğunuzun konusuyla alakalı olacağını düşündüğünüz mamullerin satışını siteniz üstünden yapabilirsiniz. Arama motoru optimizasyonu ile uyumlu makaleler sizi sıralamalarda çok çok üstlere çıkarır ve tanınırlığınızı arttırır. Fakat bir sitenin belli bir ziyaretçi sayısına ulaşması amacıyla vakte gereksinimi vardır.

Örneğin kozmetik mamuller ile alakalı bir bloğunuz var ise dolasıyla. İş ortaklığı kuracağınız firma da kozmetik mamulleri satan bir firma olmalıdır. Link üstünden direk sayfaya yönlendirerek ya da reklam görselleriyle bloğunuz üstünden böylelikle para kazanırsınız. Ciddi anlamda gelirler elde edebileceğiniz bu teknik amacıyla son olarak. Bloğunuzun güncel ve daimi ilerleyen bir yapıda olması gerekmektedir.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın