Standard & Poor’s Ülkemizin Kredi Notunu Teyit Etti

Google Haberlere Abone Ol

Standard & Poor’s Ülkemizin Kredi Notunu Teyit Etti

Standard & Poor’s (S&P), Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşunda yapılan açıklamaya göre ülkemizin kredi notu teyit edildi. Türkiye’nin döviz cinsinden kredi notunu “B+” olarak teyit edilirken, yerel para birimi cinsinden kredi notu ise “BB-“ olarak teyit edildi. Türkiye’nin kredi notu görünümünün ise “durağan” olarak belirtildi. Çünkü tüm dünyayı olduğu gibi covid-19 ülkemizi de etkiledi.

Ülke kredi puanları durumu

Kredi teşvikinin etkisiyle büyüme gerçekleşti

Türkiye ekonomisinin ise 2020 Yılında kredi teşvikinin etkisiyle yüzde olarak 0,9 büyüdüğünün tahmin edildiği ise Standard & Poor’s tarafından belirtildi. Kovid-19 salgınına rağmen, Türkiye ekonomisinin büyümesine ilişkin tahminde çok önemli bir yukarı yönlü revizyon yapıldığına işaret edildi. Çin, Mısır ve Vietnam gibi ülkerin dışında, Türkiye ekonomisinin 2020 yılında büyüme kaydedecek bir diğer önemli gelişen piyasa ekonomisi olduğuna inanıldığı S&P tarafından aktarıldı. Yapılan açılamanın devamında ise para politikasını sıkılaştırma yönünde alınan son kararların ise daha çok konvansiyonel bir politikaya dönüşün sinyalini verirken, Türkiye’nin 2020 yılının sonunda GSYH’nin yüzde 35’ini oluşturarak “ılımlı” kalan net kamu borcunun da manevra alanı bıraktığı kurum tarafından ifade edildi. Türkiye Cumhuriyeti ekonomisinin, enflasyon düşerken ve cari açık azalırken, çok hızlı toparlanmaya devam etmesinin beklendiği kaydedilen bu açıklamada, kısa vadede ise ülkenin ekonomik büyümesinin dış ortama ve Türkiye’deki aşı çalışmasına ve uygulamasının çok önemli etken olacağının düşünüldüğü aktarıldı.

2020 sonlarına doğru para politikası önemli ölçüde değişti

Açıklamada, Türkiye’nin para politikasının 2020 yılı son çeyrekte doğru önemli ölçüde değiştiğine dikkat çekilerek, son dönemde ise atılan olumlu adımların devam etmesi halinde yüksek kalan enflasyonun kontrol altına alınmasına çok yardımcı olacağı ifadeler arasında yer edindi. Türkiye ekonomisine ilişkin tahminlere de yer verilen açıklamalarda, ekonominin bu yıl için yüzde 3,6, 2022 yılı içinde yüzde 3,5, 2023 yılı için yüzde 3,3 ve 2024 yılı için ise yüzde 3,3 büyüyeceği öngörüldü açıklanmış oldu.

İşsizlik oranının 2021 yılı tahmini yüzde 13,4 olacağı öngörüldü

Ülkemizdeki işsizlik oranlarının tahminleri ise şöyle oldu. 2021 yılında yüzde 13,4 olarak tahmin edilirken diğer yıllarda ise şu şekilde tahminler oldu. 2022 yılında yüzde 12, 2023 yılında yüzde 11,2 ve 2024 yılında yüzde 11,2 olacağı tahminler arasında yer aldı. Enflasyonun da 2020 yılında yüzde 12,5 olacağı öngörüldü. Diğer yıllarda ise 2022 yılında 8,7, 2023 yılında yüzde 8 ve 2024 yılında ise yüzde 8 olacağı öngörüldü.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın