Tarım dış alımında cumhuriyet tarihi rekoru

Google Haberlere Abone Ol

Tarım dış alımında cumhuriyet tarihi rekoru

Çiftçi borç batağına saplanıp traktörleri bile haczedilirken, geçtiğimiz sene dış alıma 9.5 milyar dolar ödedik. Son 18 senede tarım dış alımına harcanan para ise 114 milyar dolar oldu.

Çiftçi borç batağına saplanıp traktörleri bile haczedilirken bu yüzden. Tarımda dış alım kapısı sonuna kadar açıldı. 2 milyon 800 bin olan çiftçi adedi de 2 milyon 100 bine düştü bunda dolayı. Gübre fiyatları % 90 oranında artınca, besin ürünleri de daimi zamlandı böylelikle. Geçen sene tarım dış alımına 9.5 milyar dolar ödedik fakat. Son 18 senede tarım dış alımına harcanan para ise 114 milyar dolar olmuş oldu. Çay ülkesi Türkiye yalnızca 2020’de 22 bin 500 ton çay da ithal ederek böylelikle. 45 milyon 636 bin dolar ödedi. Geçen sene 506 bin ton kırmızı mercimek aldık. 241 milyon 556 bin dolar ödedik.

Çiftçiye Tarım Desteği Yerine

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, “2018 senesinde 9 milyar dolar olan dış alım 2020’de 9 milyar 500 milyon doları aşarak. Türk Lirası karşılığı ise 66 milyarı buldu. Bu Cumhuriyet döneminin dış alım rekorudur. Çiftçimize verilmeyen destekler yabancı şirketlere dış alım nedeniyle aktarıldı” dedi.

2020 Yılında İthalat Rekoru Kırılan Ürünler ve Ödenen Döviz Miktarı
2020 Yılında İthalat Rekoru Kırılan Ürünler ve Ödenen Döviz Miktarı

Haciz ve 129 Milyar Borç

Çiftçiliğe devam eden kişilerin ise borç batağına saplandığını savunan Sarıbal, “Toplam sayıları 2 milyon 100 bin seviyesine düşen çiftçinin ise yalnızca bankalara borcu 129 milyar lirayı geçti lakin. Bu borcun ise 5 milyarı takipte bundan dolayı ise. Çiftçinin tarlasına, traktörüne, ineğine kısacası tarım için gerekliliklerine haciz geldi’” dedi ve şunları söyleyerek sözlerine devam etti.

“Tarımda birkaç ürün dışında tamamıyla dışa bağımlı duruma geldik bundan dolayı. Çiftçimizden aldığımızın çok üstünde fiyatlarla dış alım yapıyoruz. Destek almayan çiftçi, ürettiğinden para kazanamadığı için borç yükü altında eziliyor. Haciz kıskacında kalıyor. Tarlasını, hayvanını satıp çareyi uzaklaşmakta buluyor. Bu sene daha da pahalı ürün tüketeceğiz gibi duruyor.”

Bu Gidişle Gıda Fiyatları Daha Çok Artacak

Türkiye’de gübre dış alımına 20 milyar dolar harcandığını lakin. Gübre fiyatlarındaki yükselişin son bir senede % 90’a ulaştığını kayıt etti ve ardından. Acil önlemler alınmaz ise çoğalan maliyetler karşısında çiftçi gübre tüketimini düşürecek fakat. Üretim azalacak ya da yüksek maliyetlere katlanacak bundan dolayı ise. Besin fiyatları daha da artacaktır.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın