Türkiye’de Yabancılara Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Google Haberlere Abone Ol

Türkiye’de Yabancılara Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Türkiye’de bir banka hesabına ihtiyacınız var ve bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil iseniz yine de ülke sınırları içinde bir yabancı uyruklu olarak banka hesabı açabilmeniz mümkündür. Geçmiş zamanlarda, bir yabancı olarak Türkiye’de banka hesabı açmak, biraz karışıktı. Gerçekleştirilen son düzenlenmelerle bu karmaşıklık ortadan kalktı. Ülkede banka hesabı açmak isteyen yabancılar kolayca hesap açabilir hale geldiler. Özellikle Türkiye’de yatırım yapmak isteyen kişiler, yatırımlarını gerçekleştirebilmeleri için ülke sınırları içerisindeki bankalarda hesap açmakla yükümlü olduklarından, talepte bu konu da fazladır.

Türkiye’ de Yabancılara Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Hesapların açılışı yasalara göre yapılmalıdır. Peki Türkiye’de yabancılara banka hesabı nasıl açılır? Öncelikle Türkiye’de ikamet edilmesi gerekir. Türkiye’de ikameti bulunmayan kişilerin hesap açmaları da mümkün değildir. Bürokratik engeller yerine getirilir ise hesap açılması söz konusudur. Türkiye’de ticari iş kurmak için banka hesabına ihtiyacınız var ise; bunun için farklı yollar da olabilmektedir. Örneğin; kişisel banka hesabı açmak yerine bir sermaye şirketi kurup o şirket adına banka hesabı açabilme hakkına sahipsiniz. Öncelikle vergi numarası tahsisi yapılmalı ve bu numara ile birlikte bankaya başvurulması gerekmektedir. Türkiye’de yabancılara banka hesabı açılması için, vergi numarası tahsisi yapılmalı ve bu numara ile birlikte bankaya başvurulması gerekmektedir.

Yabancıların yatırım yapmaları için çeşitli adımları atan devlet, yabancı uyruklu yatırımcıları çekebilmek için farklı yollar sunmaktadır. Bu yollar sayesinde yatırım yapmak kolaylaşıyor. Yatırımcı da kolaylıklara ayak uydurarak yatırım yapmaya teşvik ediliyor. Büyük yatırım yapmayı düşünen yabancı uyruklu kişiler, bu işlemleri yerine getirmek amacı ile önemli hukuk departmanlarıyla çalışıyor ve yatırımcılar her türlü yasal desteği de hukuk bürolarından alabiliyorlar.

Eğitim için gelenler, sıklıkla seyahat edenler veya küçük yatırımlar ile kendisine yer bulmaya çalışan kişiler de bankalara hesap açılması için başvurabilirler. Fakat başvuru neticesinde bankalar arasında değişik uygulamalar yaşanabilmektedir. Bu uygulamalar hesap açmak isteyen kişilerin hesabını hızlı veya daha uzun sürede açabilmesine olanak sağlamaktadır. Burada gerçek ve tüzel kişilik arasında iki farklı boyut bulunmaktadır. Şirket hesabı açılması ile gerçek kişilerin hesap açması arasında değişen bir durum söz konusudur.

Gerçek Kişinin Hesap Açılışında Talep Edilecek Belge ve Bilgiler:

  • Pasaport
  • İkametgâh adresi
  • Vergi numarası
  • Mobil telefon numarası

Türkiye’de yabancılara banka hesabı nasıl açılır? Hesap açılışı esnasında pasaport gereklidir. (Mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekmekte.) Gerçek kişilerin hesap açımı için bir ikametgâh adresine ihtiyaç vardır. (Bunun için de bir tebligat adresi şart olmaktadır.) Hesap hareketlerinin izlenmesi, vergi ödemelerinin oluşması için bir vergi numarası olması gerekir. Bu numara ise Vergi dairelerinden alınmaktadır. Öncelikle resmi yollardan bu numaranın alınması gerekmektedir. Bu numara alındıktan sonra bankacılık hizmeti alabilir ve hesap açılması mümkün olabilir.

Hesap açmak için bankaların istediği bir diğer husus ise Türkiye sınırlarında bulunan bir telefondur. Banka gerekli şartlarda, şifre işlemlerinde kullanılmak için yurtiçi GSM firmalarına ait bir numara talebinde bulunmaktadır. Bu şart bazı bankalarda zorunlu değildir. Fakat banka hesabınıza ulaşmak için internet şubesi gibi kanalları kullanmak istiyor iseniz Türk operatör şirketlerinden bir mobil hat almanız gerekmektedir.

Tüzel Kişilerin Hesap Açması

Hesap açacak olan kişi değil de ticari firma veya tüzel kişilik ise burada açacak kişinin yetkili olması gerekmektedir. Bu yetkili kişinin yetkili olduğuna dair belge gereklidir ve bu belgenin apostilli olması da gerekmektedir. (Apostil, yurt dışı belgelerinin onay işlemleri ile ilgili bir husustur. Apostil işlemi noter, konsolosluk kurumlarınca yapılır ve bu belge ile birlikte şirketin kayıt belgeleri, kuruluşları, faaliyet belgeleri de kurumlarca istenebilmektedir.) Yatırımcı şirketlerin istedikleri sayıda hesap açmaları mümkündür. Türkiye’de yabancı biri banka hesabı açarsa aşağıda sıralanan işlemleri yapabilir.

  • Türkiye’de bulunduğunuz sürece uluslararası masraflardan kaçınabilirsiniz.
  • Türkiye’de bulunan bir şirkette çalışıyor iseniz maaşınızı doğrudan banka hesabınız üzerinden alabilirsiniz.
  • Hesabınız açıldıktan sonra banka hesap kartı sayesinde alışveriş yapabilirsiniz.
  • Banka hesap kartınızı internet alışverişlerinde kullanabilirsiniz.
  • Banka kartınızı ATM’lerden hesabınıza para yatırma, para çekme gibi işlemler için kullanabilirsiniz.
  • Tasarruflarınızı mevduat faizi ile değerlendirebilir ayrıca bankanızdan yatırım fonları alarak da tasarruflarınızı değerlendirebilirsiniz. (Türkiye’deki banka hesapları temel olarak daha fazla faiz kazandırmaktadır.)

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın