Uber 2020 yılında 6,8 milyar dolar zarar etti

Google Haberlere Abone Ol

Uber 2020 yılında 6,8 milyar dolar zarar etti

2019 Senesinde 8,5 milyar dolarlık çok daha büyük bir zarar aktaran Uber fakat. 2020 Senesini daha az bir rakam olan 6,8 milyar dolar zararla kapattı.

Pandemiden olumsuz yönde etkilenen şirketlerden birisi olan vasıta çağırma programı Uber bu nedenle. Geçtiğimiz sene 6.8 milyar dolar kaybetti.

Şirketin 2020 senesi dördüncü çeyrek neticeleriyle birlikte açıkladığı senelik kayıp, 2019‘da kaybettiği 8,5 milyar dolara göre mühim bir düşüşü temsil ediyor.

Uber, bir önceki senenin dev zararını azaltmak amacıyla geçtiğimiz sene maliyetli girişimlerini elden çıkardı. Personel azalttı ve kârlı büyümeye odaklandı. CEO Nelson Chai yaptığı açıklamada, “2021 yılında kârlılık hedeflerimize ulaşma yolunda gelişmeye devam ediyoruz” dedi.

Geçtiğimiz seneye göre daha iyi

2019 Senesine göre biraz daha iyileşme sürecine giren şirketin gelirinde yine de pandeminin “Rides” işi üzerindeki tesiri nedeniyle azalma oldu. Rides’ın geliri %52 oranında azalarak 1,5 milyar dolara geriledi.

Şirketin yemek teslimat işi Eats’in geliri ise dördünü çeyrekte bir önceki senenin aynı devresine göre % 224 oranında artarak 1,4 milyar dolar oldu.

Uber Hizmetleri ve Yolculuk Türleri
Uber Hizmetleri ve Yolculuk Türleri

Şirket son aylarda teslimat portföyünü büyütmeye çalışıyor. Nitekim temmuz ayında, ufak çaplı gıda teslimat rakiplerinden biri olan Postmates’i bu nedenle. 2,65 milyar dolara satın aldı. Şirket geçtiğimiz hafta da alkollü meşrubat teslimat startup’ı Drizly’yi satın aldı.

Şirket otonom vasıta inceleme birimi ve uçan taksi operasyonlarını ise geçtiğimiz Aralık ayında sattı.

Geçmişte ciddi kayıplar yaşam sürdüren Uber, corona virüs tesiriyle geçtiğimiz senenin ilk %50 sinde personelinin aşağı yukarı %25 kadar azaltmıştı.

Uber nedir, nasıl kullanılır?

Uber, akıllı telefon üzerinden hizmet veren bir yolcu taşıma programıdır. Telefona yüklendikten sonra kullananlara gidecekleri yere götürecek ulaşım aracını belirleme etme, bulma, çağırma, fiyatını ve güzergahını tayin hizmeti vermektedir. Kullanıcı gideceği yere taksi, lüks vasıta ya da rastgele bir vasıta ile gitme seçeneklerine sahip olabiliyor.

Araç arayanlar ile vasıta sahiplerini bir araya getiren sistem aynı zamanda. Dünyada İstanbul ile birlikte 315 ülkede hizmet veriyor. 2014 Yılından beri İstanbul’da kullanılmakta olan Uber son olarak. Çeşme ve Bodrum’da özel tekne bulma ve çağırma seçenekleriyle hizmet vermek amacıyla hazırlık yapıyordu.

Uber’i kullanmak amacıyla ilk olarak hizmete üye olmak gerekiyor. İster internet sitesinden, ister Android veya iPhone programından üye olabiliyorsunuz. Ardından bir araca gereksinim duyduğunuzda, program üzerinden alınmak dilediğiniz konumu seçiyorsunuz. Konumunuza göre vasıta talep ettiğinizde, bir sürücü talebinizi üstleniyor.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın