Unutulan Hesaplardaki Bitcoin Milyarlarca Dolarlık

Google Haberlere Abone Ol

Unutulan Hesaplardaki Bitcoin Milyarlarca Dolarlık

Tüm Dünyada artık çok popüler olan kripto paranın son dönemlerdeki artan yükselişiyle birlikte dikkatleri topladı. Kripto para hesaplarının unutulan kaybedilen şifreleri için ise kurtarılmasına yönelik taleplerde çok ciddi oranlarda artış var. Çünkü unutulan hesaplardaki bitcoin değeri ise milyarlarca dolar olarak tahmin ediliyor. Kaybedilen dijital anahtarlar için bulmaya yardım eden Wallet Recovery Services, adlı firma kurtarma taleplerinin geçtiğimiz aya göre üç katı civarında yoğunluk olduğunu söyledi. Amerika’nın Kaliforniya eyaletinin San Francisco şehrinde yaşayan Almanyalı bilgisayar programcısı Stefan Thomas’ın, bu hafta itibariyle 220 milyon dolar civarı olarak tahmin edilen servetine ulaşabilmesi için ise sadece iki adet şifre tahmini hakkı kaldı.

Unutulan Hesaplardaki Bitcoin Milyarlarca Dolarlık

Thomas’ın Hesabında Tam 7,002 adet Bitcoin Var

Thomas’ın şifresini eğer doğru girerse 7,002 adet Bitcoin taşıyan dijital cüzdanına ulaşacak. Thomas şifresini bulduğunda özel anahtarını bulunduran barındıran taşınabilir belleğini açacak. Ancak sorun şu Thomas şifresini yıllar önce bir kâğıda yazdı ve şifreyi yazdığı kâğıdı kaybetti. Şifreyi açması için toplam olarak 10 adet tahmin hakkı var. Hakkı dolduğunda eğer şifre doğru girilmediyse sonrasında bellek kilitlenecek. Şu ana kadar sekiz adet deneme hakkını kullanan Thomas, henüz şu ana kadar doğru şifreyi bulamadı. Thomas diyor ki; “Yatağa uzanıyorum ve düşünüyorum. Sonra yeni bir strateji yapıp bilgisayara gidiyorum deneme yapıyorum ve işe yaramıyor. Bu beni üzüyor. Yeniden çok fazla umutsuzluğa kapılıyorum.”

Bitcon Kısa İçinde Sürede Sert Düşüş Gösteriyor

Bitcoin fiyatının çok sert düşmesine karşın halen bir ay öncesindeki fiyatına göre ise yüzde elli artıda. Sekiz aydır yükselişinde çok aşırı volatilite olmasına rağmen en popüler kripto para. Tüm dünya ekonomisi pandemi etkisiyle kasıp kavrulurken çok fazla kişi ise kısa süre içinde oldukça zengin oldu. Çünkü bitcoin 2021 yılı ocak ayı itibariyle 41 bin dolar üzerine çıktı. Bu rakam bitcoin için tarihi bir rekor oldu. Durumun kısaca özeti ise şöyle kripto para araştırma şirketi olan Chainalysis firmasına göre mevcut olan 18.5 milyon Bitcoin şuan mevcuttur. Yaklaşık yüzde 20’si civarı kayıp cüzdanlarda olduğu görülüyor. Bunların tam olarak piyasa değeri ise yaklaşık 140 milyar dolara eşit durumdadır.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın