Yerli yatırımcılar borsa için çok iştahlı

Google Haberlere Abone Ol

Yerli yatırımcılar borsa için çok iştahlı

A1 Capital Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü Atilla Esen şunları söyledi. Hisse senedi piyasasında 2,2 milyon şahsa ulaşan yerli yatırımcılar için isteğin devam edeceğini söyleyerek. “Yerli yatırımcılar isteği son dönemde kurlarda ve emtia fiyatlarında yaşanan düşüşler sebebiyle en azından yaz aylarına kadar devam edecektir. Fakat yaz aylarında pandemi etkisinin azalması ve insanların kendi olağan akışlarına dönmesiyle birlikte. Yerli yatırımcının piyasaya olan ilgisi azalabilir. Bu dönemde de faiz ve enflasyonda gevşeme eğilimine girilmesi ile birlikte. İlginin azalmasına fakat gene de devam etmesine neden olacaktır. Öte yandan halka arz beklentileri de talep yaratacaktır.” dedi.

A1 Capital Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü Atilla Esen
A1 Capital Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü Atilla Esen

Online hesap açma yatırımcıyı artıracak

2020 senesinin küresel anlamda, çok düşük faiz ve bol likidite ile çoğalan dijital olanaklar ile sermaye piyasalarına ilginin. Çok yüksek bulunduğu bir sene var olduğunu anımsatan Esen, Türkiye sermaye piyasaları yönünden da tarihi rekorların kırıldığı bir senesi geride bırakırken, 2021’in ilk aylarında da bu ilginin kuvvetli bir şekilde devam ettiğinin görüldüğünü vurguladı. Esen, 2020 senenin, uzun bir zamandan sonra bilhassa yerli kişisel yatırımcının sermaye piyasaları ve hisse senedi piyasasına ilgi ve isteğinin rekor seviyelerde yükselmesi sebebiyle aracı kurumlar yönünden çok verimli geçtiğini söyleyerek. “Özellikle gençlerin sermaye piyasalarına ilgisi çok değerli, zira geleceğin yatırımcıları şu andan yetişiyor ve nasıl yatırım yapacaklarını öğreniyorlar. 2021 senesinde da mesafeli sözleşme ile çevrimiçi hesap açma sürecinin döneme girmesi sonrasında. Yeni yatırımcı isteğinin devam edeceğini öngörüyoruz. Aracı kurumların ise çoğalan kârlılıklarını gerek inceleme gerekse de. Mevcut başka kadrolarını kuvvetlendirmek amacıyla kullanmaları gerekiyor.”

A1 Capital Yatırım Menkul Değerler Ürün ve Hizmetleri
A1 Capital Yatırım Menkul Değerler Ürün ve Hizmetleri

Yeni yerli yatırımcılar bilgi sahibi değil

A1 Capital’in de kuruluşundan itibaren yerli yatırımcı merkezli olmamız amacıyla. Geçen sene sektör ortalamalarının üstünde bir büyüme sağladığını kaydeden Esen. 2020’de çoğalan kişisel yatırımcı ilgisinin bilhassa ana piyasa paylarında. Çok sert yükselişler yaşanmasına amacıyla bulunduğunu söyledi. Yeni gelen yatırımcıların hisse değerleme ve fiyat hareketleri konusunda. Bilgi sahibi olmamaları sebebiyle bilhassa bu paylar hakkında. Yazılacak inceleme raporlarının çok faydalı olacağını kaydeden Esen. Yeni yatırımcıların hatalı tercihlerinin de önüne geçebileceğini belirtti.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın