Zaman Aşımı Uyarısı

Google Haberlere Abone Ol

Zaman Aşımı Uyarısı

Kullanmadığınız veya unutmuş olduğunuz banka hesabınızda paranızın kalmış olması mümkün fakat. Dikkatli olmazsanız zaman aşımı sebebi ile paranızın yok olma ihtimali var. Çok sayıdaki banka bu hesaplar amacıyla harekete geçti ve tüm müşterilerini uyarmaya başladı. Geçerli tarihi kaçıran bütün bireylerin parası ilgili kanun ve yasa gereğince Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna devir olacak.

Binlerce şahıs kullanmadığı banka hesabında kalan parasını çekmiyor. E-devlet hesabınızdan veya Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu web sitesinden miktarı kuruşu kuruşuna öğrenebilirsiniz. Hem de bütün bankaların internet sitesine girdiğinizde liste de mevcut seçim sizin. Kimse önemsemiyor yalnız lakin. Her yıl bankalarda unutulduğu amacıyla el konulan paraların toplamı ise milyonlarca lirayı bulabiliyor.

Bankalardan Çok Önemli Uyarı!

Başvuru tarihi tekrar geldi. Bu yüzden de bankalar meşru olarak müşterilerini uyarmaya başladı. Paranızı lütfen unutmayın biran önce alın dedi.

Geçen yıl 10 sene içerisinde hiçbir prosedür yapılmayan bir milyon kırk dört bin banka hesabı açıldı ve içerisindeki toplam rakam iki yüz on yedi milyon lira para sahibi müracaat yapmadığı için ise kısa süre içinde T.M.S.F. kısa adıyla bilinen Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna devir edildiği belirtildi.

T.M.S.F. Logo
T.M.S.F. Logo

Başvuru Süreçleri Başladı

Banka hesaplarındaki paraların vakit aşımına uğramaması amacıyla meşru müracaat vakti başladı. Bu yüzden de bankalar meşru olarak müşterilerini uyarmaya başladı.

Pek Çok Bankanın Ortak Oluşturduğu Açıklama

Zaman aşımına uğrayan hesaplar listesinde verileri yer alan müşterilerimizin veya mirasçılarının en geç on beş haziran iki bin yirmi bir tarihi mesai saati bitimine kadar hesaplarının olduğu şubeye geçerli kimlik belgeleri ile başvurmamaları halinde, vakit aşımına uğramış olan katılım fonu, emanet, hak ve alacakları yasa gereği Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.

Diğer taraftan, alakalı yasa maddesinin uygulanmasına dair olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yönünden yayımlanan “Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zamanaşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin” 8. maddesi gereğince bankaların, nezdindeki vakit aşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacakların listesini Şubat ayı başı itibariyle kendi internet sitelerinde 4 ay müddetle ilan etmeleri gerekmektedir.

Google Haberlere Abone Ol

YORUMLAR

Bir cevap yazın